O nama | Kontakt

  • Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Životopis.com

za brz razvoj karijere

  • Naslovnica
  • O nama
  • Kontakt

Karijera

Zamolba za posao – primjer

Kategorija: Karijera

Zamolba za posao je podnesak kojim se pojedinci predstavljaju tvrtkama, državnim ustanovama i organizacijama u svrhu zaposlenja, a u pravilu se podnosi izravno (osobno), poštom (u isprintanom obliku) ili e-mailom (digitalnom obliku). Zamolba mora biti dovoljno razumljiva, lako čitljiva i sadržavati samo nužne i potrebne informacije kako bi poslodavac mogao što brže pročitati i procesuirati vaš zahtjev.

Životopis (Curriculum Vitae) gotovo uvijek prati zamolba za posao (molba za posao ili motivacijsko pismo) kojom se pojedinac izravno obraća određenom poslodavcu, a u kojem se nalaze najvažnije informacije o osobi koja se prijavljuje za posao (ime, prezime i adresa) te razlozi za prijavu za određen posao.

U nastavku se nalaze detaljne upute i savjeti kako napisati zamolbu za posao s konkretnim primjerima koje možete prilagoditi i koristiti.

Kako napisati zamolbu za posao

Tri su osnove koje morate znati prije nego što uopće počnete s pisanjem zamolbe za posao:

  1. Zamolba za posao mora biti različita za svakog poslodavca – iako se životopis može slati na više adresa, tj. biti upućen više potencijalnih poslodavaca, zamolba za posao treba biti  različita za svakog poslodavca jer njen sadržaj ovisi o vrsti posla za koji se prijavljujete.
  2. Nemojte pisati detalje koji nisu važni – dovoljno je pružiti samo ključne podatke u nekoliko rečenica u maksimalno četiri (4) paragrafa. Ako se držite ovog savjeta, izbjeći ćete nepotrebno nabrajanje nevažnih informacija za čitatelja (poslodavca).
  3. Obavezno napišite svoje radno iskustvo – na primjer, ako se prijavljujete na natječaj za posao u IT tvrtki i imate prethodnog iskustva u radu na istom (ili sličnom) radnom mjestu, navedite to u svojoj zamolbi. To je informacija koja je važna, koja vašeg potencijalnog poslodavca zanima. Navedite koliko radnog iskustva na tom radnom mjestu imate i točnu poziciju na kojoj ste bili.

Obavezno pratite obrazac – svaka zamolba mora uključivati:

  • Ime i prezime podnositelja prijave te adresu (mjesto prebivališta)
  • Naziv tvrtke/ustanove/organizacije na koju je zamolba adresirana (kojoj se šalje)
  • Predmet prijedloga ili zahtjeva ili otvorenje zamolbe
  • Uvodni dio molbe
  • Razradni dio molbe
  • Završni dio molbe
  • Pozdrav
  • Mjesto i datum pisanja molbe
  • Vlastoručan potpis – podnositelj zamolbe dužan je istu potpisati rukom (osim kada se šalje u digitalnom obliku)
  • Prilozi

Ime i prezime podnositelja prijave i adresa

Zamolba za posao je jedan oblik poslovnog pisma u kojem je ključna standardna poslovna komunikacija: u gornjem desnom kutu stranice uvijek navedite vaše osobne i kontakt podatke, na primjer:

Ivana Horvat
Čakovečka 110
10 000 Zagreb
E-mail: [email protected]
Telefon: 01/1234-567
Mobitel: 099/1234-567

Naziv tvrtke/ustanove/organizacije na koju je zamolba adresirana (kojoj se šalje)

S lijeve strane navodite naziv tvrtke i osobe kojoj upućujete svoju zamolbu, njihovu funkciju. Ako nemate ime osobe kojoj se želite obratiti, dovoljno je da zamolbu adresirate na naziv tvrtke, na primjer:

Naziv tvrtke
Adresa tvrtke
Ime osobe kojoj se upućuje
(voditelj kadrovskih poslova)

Predmet prijedloga, zahtjeva ili otvorenje zamolbe

Nakon naziva tvrtke kojoj se upućuje molba, element koji se stavlja u zamolbu je predmet prijedloga ili zahtjeva, tj. otvorenje zamolbe, a ona se sastoji od naslova.

Iako je nekad bila praksa da se predmet prijedloga piše centrirano, velikim tiskanim slovima, npr:

ZAMOLBA ZA POSAO

Ova praksa se počela izbjegavati te se pribjegava načinu navođenja predmeta (kao što viđamo u sudskim rješenjima, predmetima i slično), na primjer:

PREDMET: Molba za posao

Ako ne želite navoditi predmet prijedloga, onda otvorenje zamolbe jednostavno treba početi s “Poštovani/a,”.

Izuzev navođenja osobnih podataka osobe koja upućuje zamolbu i osobe/tvrtke kojoj se upućuje, te završni dio s mjestom, datumom, prilozima i potpisom, sama zamolba za posao se sastoji od tri dijela:

  1. Uvodni dio
  2. Razrada
  3. Završni dio

Uvodni dio zamolbe

Uvodni dio zamolbe je dio gdje započinjete svoju zamolbu navođenjem posla ili radnog mjesta za koji se prijavljujete te gdje ste vidjeli natječaj za posao (ovo je samo slučaj kad se radi o natječaju; kod otvorenih zamolbi za posao je uvodni dio drugačiji, a postupak za pisanje otvorene zamolbe se nalazi u nastavku). Na primjer:

“S obzirom na to da svojim iskustvom, kvalifikacijama i sposobnostima udovoljavam navedenim zahtjevima raspisanim u natječaju za radno mjesto suradnika u marketingu objavljeno na web stranici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, dana 24. siječnja 2020. godine, ovim putem vam upućujem molbu za posao za spomenuto radno mjesto.”

Razrada

Razrada je dio u kojem ukratko nabrajate svoje kvalitete, relevantno radno iskustvo ili iskustva te sva postignuća koja vas čine odličnim kandidatom za posao ili radno mjesto za koji se prijavljujete.

Ovdje navodite svoje vještine i kvalifikacije, na primjer: vještine u pregovaranju, komunikaciji sa zaposlenicima, klijentima, održavanju prezentacija ili bilo koje druge kvalifikacije koje su relevantne za radno mjesto za koje se prijavljujete, a koje vas čine idealnom osobom za posao.

Pažljivo pročitajte natječaj i raspisan oglas, budite sigurni da zadovoljavate sve uvjete, nemojte se prijavljivati ako niste sigurni da su sve navedene stavke ono što vi imate i možete, odredite svoje kvalifikacije i mogućnosti.

Nemojte samo navoditi svoje vrline i vještine. Obrazložite ih! Ako se u natječaju traži komunikativna i samoincijativna osoba, upravo se na te osobine fokusirajte u zamolbi i obrazložite ih pisanim argumentima, na primjer:

“Smatram da posjedujem osobine navedene u natječaju, koje dolaze do izražaja u svakodnevnim aktivnostima koje sam (ili trenutno) obavljam na poslu, a koje od mene zahtijevaju mnogo preciznosti i samoincijativnog rada kako bi se ispunili radni zadaci. Sklona sam samostalnom radu, kao i radu u timu što pokazuju moja zalaganja i izvan radnog mjesta: članica sam udruge, angažman i uspješna realizacija projekta uređenja okoliša i slično.”

Vrlo je važno predočiti primjer poslodavcu gdje ste i na koji način pokazali određenu vještinu. Imajte na umu da samo nabrajanjem svih vaših vrlina i vještina produžavate zamolbu, stoga budite kratki i jasni i naglasite samo ono što vas čini idealnim kandidatom za ovaj posao. Zapitajte se: Čime se najviše ponosim? Kad sam bila najsretnija kad sam nešto napravila/završila?

Ako ste zaista skromna osoba i ne volite isticati svoje vrline, onda počnite s prethodnim radnim iskustvom, navedite što ste sve radili i kako ste razvili vještine i kvalifikacije koje posjedujete. Doći će vam samo od sebe, nećete se ni okrenuti, a već ćete imati barem tri (3) izvrsne vještine, a da niste toga bili ni svjesni.

Završni dio molbe

Završni dio je ono što zapravo zanima poslodavce – govorite im zašto želite ovaj posao. Prije nego što počnete s pisanjem, dobro razmislite o tome jer je ovo jedno od najčešće postavljenih pitanja na razgovorima za posao. Očekujte ga! Dakle, zašto ste se prijavili baš za to radno mjesto? Taj posao? Njihovu tvrtku? “Treba mi posao” nije odgovor. Ne govorite im dovoljno. Oni žele da umirete od želje za njima i pozicijom koju vam nude. Ovdje iskažite tu želju i volju, jaku motivaciju te svoju sposobnost da doprinesete radu njihove tvrtke, a da zauzvrat dobijete određeno zadovoljstvo (ne, novac nije jedina motivacija i zadovoljstvo, držite se onoga što je profesionalno, što žele čuti – mogućnost napredovanja, usavršavanja – to je motivacija!)

Zatim slijedi dio u kojem nudite informacije za daljnji kontakt, navođenje da su preporuke dostupne na zahtjev, da ste voljni potencijalnom poslodavcu detaljnije objasniti i prezentirati svoje kvalitete tijekom intervjua (razgovora za posao) i zahvalu na pažnji, na primjer:

U nadi da ćete moju molbu pozitivno riješiti, unaprijed se zahvaljujem,

Pozdrav

Na kraju zamolbu završavamo s nekim od uobičajenih završetaka pisanja poslovnog pisma: “S poštovanjem” ili “Srdačan pozdrav” i to će biti sasvim dovoljno da ostavite profesionalan i ljubazan dojam. Izraz “S poštovanjem” je više zastupljen na našem području, dok za “Srdačan pozdrav” možemo reći da se više koristi kada poznajemo osobu kojoj pišemo dopis.

Ne zaboravite uvijek iza staviti zarez, jer završavate sa svojim imenom i prezimenom, ne pozdravom, na primjer:

S poštovanjem,

ili

Srdačan pozdrav,

Potpis

Jasan i čitak potpis osobe koja podnosi zamolbu. Potpis se nalazi u donjem desnom kutu i potpisujemo se punim imenom i prezimenom osim ako podnositelj zamolbe nije doktor znanosti – potpisi doktora mogu biti skraćeni, inicijali ili potpis koji je jedinstven samo toj osobi.

Primjer potpisa osobe bez titule:

Ivana Horvat

Primjer potpisa osobe s titulom:

prof. dr. sc. Ivana Horvat

Mjesto i vrijeme pisanja zamolbe

Pri kraju svoje zamolbe obavezno navedite mjesto i datum pisanja zamolbe, na primjer:

Zagreb, 25. siječnja 2020. godine

Prilozi

Ispod mjesta i vremena pisanja svoje zamolbe u obliku popisu navedite sve dokumente koje prilažete (šaljete) uz zamolbu. Ako se radi samo o životopisu, onda dolje pišete:

Prilozi:

  • Životopis

Ako šaljete i dodatne priloge, kao što su potvrda o nekažnjavanju, svjedodžba o završenom školovanju i slično, u tom slučaju navedite sve:

Prilozi:

  • Životopis
  • Potvrda o nekažnjavanju
  • Svjedodžba o završenom školovanju

Primjer zamolbe za posao

Ivana Horvat
Čakovečka 110
10 000 Zagreb
E-mail: [email protected]
Telefon: 01/123-4567
Mobitel: 099/123-4567

Naziv tvrtke
Adresa tvrtke
Osoba kojoj se upućuje
(voditelj kadrovskih poslova)

 

PREDMET: Zamolba za posao

 

Poštovani,

S obzirom na to da svojim iskustvom, kvalifikacijama i sposobnostima udovoljavam navedenim zahtjevima raspisanim u natječaju za radno mjesto suradnika u marketingu objavljeno na web stranici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, dana 24. siječnja 2020. godine, ovim putem vam upućujem zamolbu za posao za spomenuto radno mjesto.

Diplomirana sam ekonomistica s iskustvom u radu na promotivnim aktivnostima u agenciji Dots, a posebno bih istaknula rad na promociji novog proizvoda tvrtke Točkica za područje Zagrebačke županije.

Kao aktivna tražiteljica posla u želji za napredovanjem, težim edukacijama, novim izazovima, znanjima i vještinama. S obzirom na to da je vaša tvrtka poznata po ulaganju u edukaciju kadra, rado bih postala članicom već dobro formiranog kolektiva ukoliko se otvori radno mjesto koje bi svojim znanjem i iskustvom mogla upotpuniti.

Sve detaljne informacije o svom obrazovanju i radnom iskustvu na poslovima marketinškog stručnjaka i suradnika u marketingu prilažem u životopisu, a preporuke i detalje ću rado interpretirati na razgovoru za posao.

Zahvaljujem Vam na vremenu i srdačno Vas pozdravljam,

S poštovanjem,

Ivana Horvat

Zagreb, 25. siječnja 2020. godine

Prilozi:

  • Životopis
  • Preslika uvjerenja o završenom školovanju
  • Preslika uvjerenja o završenom tečaju za online marketing
  • Uvjerenje o nekažnjavanju

Savršena zamolba za posao

Ponavljamo, zamolba za posao je kratak tekst s kojim se ukratko predstavljate potencijalnom poslodavcu, ističete svoje osobine, iskustva i vještine koje su važne za radno mjesto za koje se prijavljujete. Svaka zamolba mora biti prilagođena određenoj vrsti posla i tvrtki kojoj šaljete.

Ako ste tek završili srednju školu ili fakultet, fokusirajte se na dostignuća i znanja koje ste stekli tijekom školovanja. Ako je važno za radno mjesto za koje se prijavljujete, naglasite i svoje izvannastavne aktivnosti te osobine. Nemate radnog iskustva, stoga je važno staviti fokus na ono što imate. Dugogodišnja praksa je dokazala da poslodavci (u većini slučajeva) cijene želju za učenjem i proaktivnost, neprestano ulaganje u vlastite vještine i znanja te spremnost na edukacije i promjene.

Ako ipak imate višegodišnje radno iskustvo u poslu za koje se radno mjesto prijavljujete, istaknite svoju sposobnost, osobine, radne obaveze, postignuća na prethodnim i dosadašnjim poslovima. Ako ste imali iskustvo s rukovodećim pozicijama u sektoru, spomenite i to (odnosi se na ono vrijeme kad je vaš nadređeni/poslovođa bio na bolovanju, pa ste mu “uskočili” i radili posao umjesto njega)

Imajte na umu da zamolba za posao ne smije biti duža od jedne A4 stranice i trebala bi pružiti precizne i točne informacije zašto smatrate da ste pravi kandidat za posao. Pišite gramatički ispravno (ako niste sigurni, provjerite tekst na ispravi.me), u skladu s pravilima ispravne i profesionalne poslovne komunikacije (profesionalan, bez moljenja i negativnosti), a čitav tekst jednostavan za čitanje.

Ako zamolbu za posao i životopis šaljete poštom, isprintajte ih na običnom, bijelom A4 papiru.

Otvorena zamolba za posao

 Cilj slanja otvorenih zamolbi za posao je kontaktiranje poslodavca koji trenutno ne zapošljava (nema raspisan natječaj) za radno mjesto za koje bi vi mogli konkurirati. Dajete im do znanja da ste zainteresirani za rad u njihovoj tvrtki i da mogu računati na vas kad budu imali potrebu za osobom s vašim iskustvom. Tržište rada se stalno mijenja. Neka tvrtka trenutno možda ne traži nove radnike, no sutra će im već netko hitno trebati.

Iako se naziva “otvorena zamolba”, ono na što se fokusirate prilikom prijavljivanja za radno mjesto za koje nije raspisan natječaj je životopis. To je ono što će vašeg potencijalnog poslodavca zanimati. Prvo što će u ruku uzeti je životopis kako bi provjerio vaše iskustvo i možete li brzo zamijeniti osobu čije je radno mjesto upražnjeno.

Ako tvrtka ima smjernice i upute za prijavljivanje za posao (slanje otvorenih zamolbi), pratite ih! Napravite istraživanje – što je to što ih privlači? Koji im je cilj? Kakve radnike zapošljavaju? Istaknite sva vaša važna iskustva u životopisu, a zamolbu, u ovom slučaju, napišite kratko i jasno, s osnovnim elementima koje jedan uobičajen dopis ima.

Ako otvorenu zamolbu šaljete e-mailom, napišite i kratak tekst u e-mailu u kojem ćete kratko navesti zbog čega ih kontaktirate, po čemu se ističete i kako biste voljeli da vas kontaktiraju u trenutku kad budu tražili radnika za radno mjesto koje odgovara vašem profilu.

Otvorena zamolba se ne razlikuje puno od klasične zamolbe za posao osim u uvodnom dijelu zamolbe. Ovdje ne ističete na koji se natječaj “javljate” jer ga nema. Sve ostalo možete ostaviti nepromijenjeno, ali svakako prilagodite zamolbu tvrtki kojoj upućujete.

Napominjemo, ono što je najvažnije prilikom slanja otvorene zamolbe za posao je životopis. Potrudite se i pregledno i jasno prikažite potencijalnom poslodavcu svoje radno iskustvo – ovdje možete provjeriti kako napisati dobar životopis.

S obzirom na to da većina tvrtki ima stroga pravila pri zapošljavanju koji uključuje rigidan proces, slanje otvorenih zamolbi nije idealan način traženja posla u velikim tvrtkama. No, to ne znači da vaš trud neće nekad uroditi plodom. Samo imajte na umu da ovo nije karakterističan i najidealniji način traženja posla tako da se ne razočarate ako ne dobijete odgovor.

Svakako postoji bolji način za iskazivanje interesa za rad u velikoj tvrtki, a to je provjera imaju li na svojoj web stranici obrazac za slanje otvorene zamolbe koje čuvaju u svojoj bazi ili kontaktirajte agencije za zapošljavanje (popis agencija za zapošljavanje se nalazi ovdje). Velike tvrtke i organizacije najčešće na ovaj način traže svoje zaposlenike.

Male i srednje tvrtke imaju kraće i izravne puteve prosljeđivanja dokumentacije pa je veća vjerojatnost da će vaša otvorena zamolba biti primijećena.

Primjer otvorene zamolbe za posao

Ivana Horvat
Čakovečka 110
10 000 Zagreb
E-mail: [email protected]
Telefon: 01/123-4567
Mobitel: 099/123-4567

Naziv tvrtke
Adresa tvrtke
Osoba kojoj se upućuje
(voditelj kadrovskih poslova)

PREDMET: Otvorena zamolba za posao

Poštovani,

S obzirom na to da ćete u budućnosti tražiti radnike na mjesto suradnika u marketingu u Vašoj tvrtki, željela bih Vam se predstaviti. Po zanimanju sam diplomirana ekonomistica s višegodišnjim iskustvom u radu na poslovima osmišljenja promotivne strategije te sam radila u tvrtki Dots kao pripravnica na stručnom osposobljavanju. Trenutno sam zaposlena u tvrtki Točka u Zagrebu, gdje radim na promotivnoj strategiji za novi proizvod. U radu sam vrlo pažljiva, precizna i strpljiva.

Komunikativna sam osoba, stoga sam često radila i na rješavanju raznih sporova u tvrtki te razne zadatke koji su vezani uz komunikaciju s poslovnim suradnicima i zaposlenicima s čime izravno pomažem zadovoljstvu zaposlenika, ali i svojih nadređenih. Svojim iskustvom i idejama sam uvelike doprinijela modernizaciji promotivnih strategija i izradi aplikacija za što sam bila posebno nagrađena. Poznajem sve postupke u odnosima i radu u timu i sve vrste informatičkog poslovanja te izradu mjesečnih i godišnjih izvješća.

Kao aktivna tražiteljica posla u želji za napredovanjem, težim edukacijama, novim izazovima, znanjima i vještinama. S obzirom na to da je vaša tvrtka poznata po ulaganju u edukaciju kadra, rado bih postala članicom već dobro formiranog kolektiva ukoliko se otvori radno mjesto koje bi svojim znanjem i iskustvom mogla upotpuniti.

Sve detaljne informacije o svom obrazovanju i radnom iskustvu na poslovima marketinškog stručnjaka i suradnika u marketingu prilažem u životopisu, a preporuke i detalje ću rado interpretirati na razgovoru za posao.

Zahvaljujem Vam na vremenu i srdačno Vas pozdravljam,

S poštovanjem,

Ivana Horvat

Zagreb, 25. siječnja 2020. godine

Prilozi:

  • Životopis

Iako mnogi poslodavci ne vole one koji bez poziva i osobno donose svoje zamolbe za posao i životopise (nazivaju ih “padobrancima”), a vi svakako to želite učiniti, obavezno se pripremite. Imajte sa sobom životopis i zamolbu za posao, iskoristite ono što vam se nudi, budite ljubazni i profesionalni jer nekad je dovoljno biti “na pravom mjestu u pravo vrijeme”.

Sretno s traženjem posla!

Foto: bikeriderlondon/Shutterstock

Novi posao – savjeti za traženje posla

Kategorija: Karijera

Neki od najčešćih razloga zbog kojih poželimo napustiti trenutno radno mjesto i potražiti novi posao su niska plaća, loši uvjeti rada, nemogućnost napredovanja i loši odnosi sa šefom ili kolegama. Međutim, ponekad uopće ne moramo imati nikakve probleme na radnom mjestu, već razlozi zbog kojih želimo otići mogu biti druge prirode, na primjer selidba u drugi grad ili neke druge promjene u privatnom životu, koje zahtijevaju od nas da promijenimo dosadašnji tempo i radno vrijeme.

Istraživanja su pokazala da se kod većine ljudi želja za novim poslovnim izazovima javlja otprilike nakon četiri godine provedene kod istog poslodavca, a stručnjaci tvrde da poslodavci radije biraju ljude koji su već zaposleni, ali su u potrazi za novim poslom, od onih koji su nezaposleni u trenutku kada se odluče tražiti posao. Bez obzira na to u koju od ove dvije skupine spadate, u nastavku donosimo nekoliko savjeta koji bi vam trebali olakšati traženje novog posla.

Savjeti za traženje novog posla

Traženje novog posla zna biti težak i naporan zadatak, a neuspjesi, odnosno odbijanja koja pritom doživljavamo mogu značajno utjecati na naše samopouzdanje. Evo na što trebate paziti i koje greške trebate izbjegavati ako želite što prije pronaći novi posao. Dvije ključne stvari za pronalazak posla su kvalitetno napisan životopis i ista takva molba za posao ili motivacijsko pismo.

Životopis

Što se tiče životopisa, on bi trebao biti jednostavan, pregledan, lako čitljiv i sistematičan. Jako je važno da ne šaljete uvijek isti životopis nego da ga prilagođavate svakom poslu za koji se prijavljujete. U životopisu nipošto nemojte pretjerivati ni navoditi lažne podatke i svakako se pobrinite da ne sadrži nikakve gramatičke ni pravopisne pogreške.

Molba za posao

Uz životopis je u većini slučajeva potrebno priložiti i molbu ili motivacijsko pismo. Mnogi na molbu za posao gledaju kao nekakvu napornu dodatnu obavezu koju moraju napraviti prilikom prijave za posao, što je pogrešno. Kvalitetno napisana molba za posao je zapravo dodatna prilika da pokažete potencijalnom poslodavcu da ste upravo vi idealna osoba za njegovu tvrtku. Prilikom pisanja molbe usredotočite se na to što vi možete pružiti poslodavcu. Umjesto ispraznog nabrajanja svojih sposobnosti i postignuća, ispričajte zanimljivu priču i pokažite poslodavcu kako vaše vještine i znanja mogu doprinijeti uspješnijem poslovanju njegove tvrtke.

Razgovor za posao

Što ako ste pronašli oglas za posao iz snova, imate sve potrebne kvalifikacije, prijavili ste se i dobili poziv na razgovor, ali svejedno niste dobili posao? Možete biti idealna osoba za određeno radno mjesto, ali ako se ne znate “prodati” poslodavcu, nećete imate prevelike šanse.

Razgovor za posao je jedina prilika da uživo pokušate ostaviti izvrstan dojam, zato je važno da se dobro pripremite. Na razgovoru budite opušteni, nasmiješeni, pozorno slušajte, održavajte kontakt očima i ne zaboravite na kraju i vi postaviti pitanja. Tako ćete pokazati ispitivačima da ste jako zainteresirani za posao.

Spadate li u skupinu ljudi koji su duže vrijeme nezaposleni, iz očaja biste se mogli početi prijavljivati na poslove koje inače nikada ne biste radili. To je sasvim razumljivo, jer iako nije najvažnija stvar na svijetu, novac nam je prijeko potreban kako bismo mogli normalno živjeti. No, prije nego se prijavite za posao koji vas inače nikada ne bi privukao, razmislite želite li zaista osam ili više sati dnevno provoditi obavljajući nešto vam nikako ne odgovara. Osim toga, ako se prijavite za posao koji vas ne privlači, poslodavac bi kod vas mogao zamijetiti nedostatak motivacije i strasti i eliminirati vas, što znači da ste samo bespotrebno gubili vrijeme.

Osobama koje su već zaposlene svakako je lakše tražiti novi posao jer ne postoji pritisak i osjećaj hitnosti, a i prilikom pregovaranja su u daleko boljoj situaciji jer ne moraju prihvatiti ponuđene uvjete ako im ne odgovaraju. Međutim, ako tražite novi posao, a zaposleni ste, svjesni ste da imate manje vremena posvetiti se potrazi, a možda vas muči i to kako na najbezbolniji način riješiti stvari s trenutnim poslodavcem.

Zaposleni ste, a tražite novi posao

U slučaju da ste zaposleni i tražite novi posao, ono što obavezno trebate izbjegavati je slanje životopisa sa službenog maila koji imate kod trenutnog poslodavca. Prijavu za novi posao šaljite s osobnog računala i s privatnog maila, u suprotnom ćete ispasti jako neprofesionalni, a vrlo lako bi se moglo dogoditi i to da vaša prijava dođe do trenutnog poslodavca.

Kako poslodavcu reći da tražite novi posao

Traženje novog posla dok ste još uvijek zaposleni kod drugog poslodavca sa sobom nosi određene rizike. Za početak, ako to odlučite prešutjeti, poslodavac kod kojeg trenutno radite mogao bi doznati za vašu namjeru i protumačiti to kao izdaju, što je sasvim dovoljan razlog da dobijete otkaz prije nego se uopće snađete. Zbog toga bi najbolje bilo obavijestiti poslodavca da ste odlučili potražiti novi posao.

Ako je poslodavac korektan, a problem zbog kojeg želite napustiti posao nije prevelik, možda uspijete pronaći neko rješenje i ostati na radnom mjestu. Čak i ako situacija nije takva, odnosno ako je poslodavac nekorektan i imate jako dobre razloge da napustite posao, svejedno bi bilo fer obavijestiti ga o tome.

U slučaju da su odnosi unutar tvrtke jako loši i vjerujete kako bi najava da tražite novi posao mogla dodatno otežati vaš položaj i onemogućiti vam normalno izvršavanje svakodnevnih poslovnih obaveza, najbolje bi bilo da obavijestite poslodavca da dajete otkaz prema zakonski propisanom otkaznom roku ili roku koji je naveden u ugovoru koji ste potpisali.

Jedan od problema s kojim se suočavaju zaposlene osobe koje su u potrazi za novim poslom su odlasci na razgovor za posao. Kod nekih poslodavaca će biti ponuđen samo jedan termin za razgovor, što može predstavljati problem ako se on odvija tijekom radnog vremena. No, pod uvjetom da se selektivno javljate na razgovore za posao, odnosno da se ne prijavljujete na toliko oglasa da svaki tjedan imate razgovor za posao, uvijek možete pronaći neki prikladan izgovor za izostanak s posla.

Preporuka za posao – kako je dobiti ako radite, a poslodavac ne zna da tražite novi posao

Kada pregovaramo o poslu, često se događa da potencijalni poslodavac traži preporuke ili pita može li kontaktirati našeg bivšeg poslodavca. Ako je vaš trenutni poslodavac upoznat s činjenicom da želite napustiti radno mjesto i to mu je u redu, vjerojatno vas neće odbiti ako ga zatražite preporuke.

No, što ako od šefa tajite da tražite novi posao, kako onda doći do preporuka? U tom slučaju preporuke možete zatražiti od poslodavaca kod kojih ste prije radili ili od kolega koji su također napustili tvrtku u kojoj radite. U krajnjem slučaju, može vam pomoći i netko od sadašnjih kolega, ali kako biste bili sigurni da vaš poslodavac neće doznati da planirate napustiti radno mjesto, važno je da se radi o osobi od povjerenja.

Agencije za zapošljavanje

Poslodavci se ponekad obraćaju agencijama za zapošljavanje jer im je lakše “unajmiti” djelatnika na određeno razdoblje nego ga primiti u stalni radni odnos i državi plaćati doprinose. Što trebate znati ako se prilikom traženja posla namjeravate obratiti nekoj od agencija za zapošljavanje?

Agencije za zapošljavanje (Headhunting) prisutne su na poslovnom tržištu Hrvatske već duži niz godina. Bez obzira na to jeste li zaposleni ili ne, u slučaju da želite pronaći novi ili bolji posao, pošaljite im svoj životopis, a oni će vas kontaktirati kada će im biti potrebna osoba vaših kvalifikacija i iskustva. U prijavi istaknite i kakva vrsta zaposlenja vas zanima i kakav biste posao željeli raditi.

Nemojte se iznenaditi ako vas samoinicijativno nazove netko iz agencije za zapošljavanje i ponudi vam posao ne želeći vam pritom otkriti ime tvrtke u koju vas želi zaposliti. Većina poslodavaca ima dogovoreno s agencijama da potencijalnim kandidatima ne otkriju o kojoj se tvrtki radi do drugog kruga na razgovoru za posao.

U slučaju da ste zaposleni, bitno je napomenuti da nemate razloga za strah od gubitka svog sadašnjeg posla. U svim koracima su zadovoljeni svi uvjeti kojima vam je garantirana povjerljivost podataka.

Stoga, preporuka je da odvojite vrijeme i saslušate što vam “headhunter” želi reći. Usredotočite se na razgovor i pokušajte što više informacija saznati putem telefona kako biste odlučili isplati li se dogovarati sastanak. Pitajte ga o uvjetima novog radnog mjesta, uvjetima prelaska na novo radno mjesto, načinu selekcije i slično. Ako su vas njegovi odgovori zainteresirali, pristanite na sastanak na kojem ćete saznati još više detalja.

Važno je napomenuti da ste vi u svakom trenutku razgovora osoba koja je u prednosti i koja može kontrolirati situaciju. Dakle, ako vam ne odgovora ništa od ponuđenog, ponudu možete odbiti, možete odgovoriti na pitanja koja želite, a druga ostaviti otvorenima i razgovarati o temama o kojima vi želite razgovarati. U svakom trenutku budite iskreni s obzirom na uvjete rada i mogućnost zaposlenja u drugoj tvrtki. Informacije o vašem sadašnjem poslodavcu zadržite za sebe, posebice ako se radi o nekim osjetljivijim temama.

Bitno je stalno biti u tijeku s novitetima na području tržišta rada. U današnje vrijeme nikada ne možete biti sigurni da ćete sto posto zadržati posao ili da ćete na jednom poslu ostati do mirovine. Vremena su se promijenila od 70-ih i 80-ih godina kada je bilo uobičajeno da jednom kada se zaposlite, više ne mijenjate posao do mirovine. Stoga, mislite na sebe i provjerite uvjete. Možda se radi o boljem poslu s boljim uvjetima i mogućnošću napretka. Nemate ništa za izgubiti.

Ako odlučite raditi preko neke agencije za zapošljavanje trebate znati da će ta agencija biti vaš poslodavac – s njom ćete sklopiti ugovor o radu i od nje ćete primati plaću. Nakon što potpišete ugovor o radu, agencija potpisuje ugovor s određenom tvrtkom i upućuje vas na rad.

Iako osobe zaposlene preko agencije imaju iste obveze kao i svi drugi zaposlenici tvrtke u koju su poslani na rad, stvari su malo drukčije kada su u pitanju uvjeti rada. Naime, djelatnici zaposleni preko agencije prema zakonu moraju imati jednake uvjete rada kao i svi ostali u tvrtki, ali to se odnosi samo na plaće, ne i na bolovanje, godišnji odmor, regres i božićnicu. Zato, ako se odlučite obratiti nekoj agenciji za zapošljavanje, prije nego potpišete ugovor, dobro se informirajte o uvjetima.

U nastavku donosimo neke od najpoznatijih headhunting agencija kojima se možete obratiti za pomoć prilikom pronalaska posla.

Lista agencija za zapošljavanje u Hrvatskoj

  • Adecco Hrvatska
  • Adecco privremeno zapošljavanje
  • Alexander Hughes d.o.o.
  • Antal
  • Bright Future j.d.o.o.
  • Gi Group
  • Dekra za privremeno zapošljavanje
  • Dekra zapošljavanje
  • Demano privremeno zapošljavanje d.o.o.
  • DGS
  • Dr. Pendl & Dr. Piswanger
  • Hill International
  • Lugera & Makler
  • Uspinjača
  • Manpower d.o.o.
  • My Fides j.d.o.o
  • Naton HR
  • Neumann & Partners d.o.o.
  • Nova Europa Zapošljavanje d.o.o.
  • Personal International Agency d.o.o.
  • Personal & Professional
  • Primus Group d.o.o.
  • Talentor Hrvatska
  • Trenkwalder kadrovske usluge
  • Trenkwalder za privremeno zapošljavanje
  • UPS
  • UPS prva
  • Win Win Group d.o.o.

Za uvjete zapošljavanja i sve informacije vezane za traženje posla, obratite se pojedinoj agenciji. Uvjeti i način rada mogu se razlikovati među spomenutim agencijama.

Portali za traženje posla

Osim na portalima MojPosao.net, Posao.hr i web stranici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koji su poznati svima, poslove možete potražiti i na portalima Bika.net, Jooble i Njuškalo.

Traženje posla u Hrvatskoj

Bitno je da ne tražite posao isključivo pasivno, odnosno da ne čekate poziv savjetnika s burze ili obavijest o novim natječajima s portala MojPosao ili da vam netko od poznanika ili prijatelja javi za upražnjena radna mjesta. Preuzmite kontrolu nad svojim životom i nemojte čekati da se nešto dogodi samo od sebe. Iako nesvjesno, ovisite o drugima što dovodi do toga da se osjećate bespomoćno i razočarano jer ne možete pronaći posao kada vi to želite.

Stoga, nakon što ste se registrirali na portalima za traženje posla (posao.hr, MojPosao…), ispunili profil i podesili postavke tako da vam svakodnevno dolaze obavijesti za nova radna mjesta s obzirom na zanimanja koja ste odabrali, nemojte stati samo na tome! Time dovodite u mogućnost da će vam neki od poslova promaknuti jer ste osuđeni na izbor algoritma stranica.

Preporučuje se da dva puta tjedno posjetite sve portale za traženje poslova i da ih detaljno proučite. Dakle, nemojte se zadržavati samo na početnoj stranici, već detaljno provjerite svaku kategoriju kroz zanimanja koja vas interesiraju.

Nemojte se ograničavati isključivo na jednu ili dvije kategorije, provjerite više njih! Postoji mogućnost da su neki od oglasa “zalutali” u kategorije u koje logički ne pripadaju. Stoga, dobro proučite i kategorije srodne svojem zanimanju. Primjerice, tražite li posao u informatici, takvi oglasi mogu završiti i kategorijama Neprofitnih organizacija i Državne službe, a vi ih nećete uočiti provjeravate li samo kategoriju IT i telekomunikacije. Isto tako, nikada ne preskačite kategoriju Ostalo.

Iako mnogi smatraju kako stranice HZZ-a nisu toliko popularne u traženju poslova, provjerite i njih jednom tjedno. Posebice ako ste školovanje tek priveli kraju ili tražite posao u državnoj službi i prosvjeti.

Traženje posla u inozemstvu

Osim lokalnih internetskih stranica, postoje i specijalizirani portali za traženje poslova u inozemstvu. Oni su obično unaprijed klasificirani s obzirom na zanimanja, regiju ili državu. Tako možete tražiti posao u području znanosti ili posao u Europi.

Spomenuti portali odličan su način traženja poslova ako zaposlenje želite potražiti u Njemačkoj, Irskoj, Španjolskoj ili bilo kojoj drugoj državi. Proučite mogućnosti i uvjete i ako smatrate da biste mogli otići u inozemstvo, zašto ne pokušati? Možda se vaša sljedeća poslovna prilika nalazi u nekoj drugoj državi.

Zaposlenje u drugoj državi donosi sa sobom brojne prednosti i nedostatke, a kao glavne prednosti izdvojit ćemo učenje stranog jezika i stjecanje novih iskustava.

Otvorite LinkedIn profil

Riječ je o socijalnoj mreži koja u prvi plan stavlja vaš profesionalni život. Na LinkedInu se možete povezati s različitim ljudima koji vam mogu pomoći da u kratkom roku dođete do novog zaposlenja. Također, možete pratiti tvrtke u kojima biste željeli radili.

Osim svega navedenog, LinkedIn je i odlična mreža za traženje posla. Pod kategorijom Jobs, možete upisati Hrvatska ili grad u kojem biste željeli raditi i dobit ćete popis svih upražnjenih radnih mjesta. Ovdje se često mogu pronaći i oglasi koje nećete moći pronaći na ostalim portalima što znači da će ih vidjeti i manji broj ljudi. To vam u startu daje više mogućnosti da budete primijećeni i dobijete priliku predstaviti se na razgovoru za posao.

Pošaljite otvorenu molbu za posao

Osim što možete pratiti oglase za posao, možete se i aktivno uključiti u praćenje tržišta rada i poslovne scene. Svakoga dana pratite vijesti o novim tvrtkama koje tek započinju s aktivnostima u Hrvatskoj te onima koje planiraju povećati obujam rada i zaposliti nove ljude.

Ako želite biti u prednosti pred ostalim kandidatima, važno je da vaš životopis i motivacijsko pismo što prije dođu do vašeg potencijalnog poslodavca. Stoga, odmah kada ste saznate da tvrtka u kojoj biste željeli raditi u skorijoj budućnosti planira otvoriti poslovnicu u Hrvatskoj, pošaljite otvorenu molbu za posao i životopis. Danas, gotovo da i ne postoji tvrtka koja nema svoju internetsku stranicu na kojoj možete saznati kontakt (e-mail adresu) za zapošljavanje.

Honorarni posao

Honorarni posao odličan je način za stjecanje novih radnih iskustava u trenucima kada ne možete pronaći stalno zaposlenje ili trenutno imate nešto veće financijske izdatke pa vam treba dodatni novac. A tko zna, možda neki od honorarnih poslova s vremenom preraste i u stalni posao ili poželite otvoriti obrt.

Ako ste stalno zaposleni i želite dodatan posao, važno je pokušati pronaći posao koji biste mogli obavljati nakon posla ili u bilo koje drugo doba dana. Neki od takvih najpopularnijih poslova pripadaju u zanimanja programiranja, pisanja, prodaju i dizajn.

Većinu iz spomenutih branši moći ćete odrađivati i od kuće jer većina tvrtki koja je u potrazi za kandidatima iz spomenutih zanimanja nudi upravo honorarno zaposlenje. Dakle, od vas se ne zahtijeva odrađivanje većeg obujma posla i posao ne morate obavljati sjedeći u uredu u uobičajeno radno vrijeme od 9 do 17 sati. Jedna od mana je ta što se radi o najpopularnijim zanimanjima i konkurencija je velika, što vam u startu smanjuje priliku za dobivanje angažmana.

Ako ste odlučili potražiti honorarni posao, unaprijed se raspitajte o uvjetima zapošljavanja. Dobro proučite ugovor koji ćete pritom potpisati. Postoji nekoliko vrsta ugovora koje možete potpisati kada započnete s honorarnim radom, a to su: Autorski ugovor, Ugovor o djelu te Ugovor o poslovnoj suradnji. Izdvojite nešto vremena i proučite kako svaki od njih izgleda, koliki bi bili vaši prihodi, a koliko bi odlazilo na poreze i tko bi ih plaćao, vi ili poslodavac.

Bilo bi dobro da imate svoj blog ili web stranicu na kojoj ćete se predstaviti svojim radovima. Tamo možete navesti čime se sve bavite te objaviti portfolio radova kojima ste izrazito zadovoljni. Dodajte im linkove, preporuke, životopis, možda neke video isječke ako ih imate i sve ostalo što bi vam moglo pomoći da se istaknete. Spomenutu stranicu obvezno linkajte prema svim ostalim stranicama na kojima imate svoj profil (LinkedIn, Twitter, Facebook, YouTube…)

Raspitajte se među kolegama i poznanicima treba li netko kandidata za obavljanje honorarnih poslova iz vaše branše, a u međuvremenu redovito posjećujte portale za traženje honorarnih poslova i javljajte se na vama zanimljive oglase. Pošaljite i otvorene molbe i predstavite sebe i svoje usluge.

Ako dobro znate strani jezik, nema potrebe da se ograničavate isključivo na hrvatske portale za traženje honorarnog posla. Vanjske tvrtke imaju još veća iskustva s “outsourcingu”, tako da postoji mogućnost da ćete još lakše pronaći klijente za koje ćete možda obavljati posao i na drugom kontinentu.

Postoji poslovna platforma Freelance.hr na kojoj se mogu pronaći honorarni poslovi vezani uz prodaju, programiranje, grafički dizajn, web dizajn, IT te pisanje i prijevode. Ako se odlično služite engleskim jezikom, slične poslove možete potražiti na platformama kao što su Freelancer, Fiverr, Upwork, Legiit itd.

Otvaranje obrta

U slučaju da radite kvalitetno i da ste odgovorni prema poslu koji obavljate, postoji mogućnost da ćete se vremenom dobivati sve više angažmana. Što više projekata, preporuka i iskustva imate, postoji i veća mogućnost za još više poslovnih prilika koje mogu dovesti i do stalnog zaposlenja ili otvaranja svoje tvrtke ili obrta.

Naime, iako je uglavnom riječ o honorarnim poslovima, može se dogoditi da s nekim tvrtkama ili pojedincima na kraju ostvarite dugoročnu suradnju. Ako s vremenom uspijete skupiti veći broj klijenata, možda biste mogli pokrenuti vlastiti posao i zaboraviti na pisanje životopisa i motivacijskih pisama, odlaske na razgovore za posao ili rad u okruženju i uvjetima koji vam ne odgovaraju.

Za pomoć kod otvaranja obrta od države možete dobiti do 100.000 kuna, a više o potpori za samozapošljavanje možete saznati na stranici Mjere.hr.

Foto: artiindustry/Shutterstock

Intervju – razgovor za posao

Kategorija: Karijera

Pronašli ste zanimljiv oglas za posao koji savršeno odgovara vašim željama i kvalifikacijama, napisali ste kvalitetan životopis, upotpunili ga jednako dobrom molbom za posao ili motivacijskim pismom, a onda ste zahvaljujući tome dobili i poziv na razgovor za posao – posljednji korak na putu do vašeg posla iz snova, ili barem onoga koji vam je prijeko potreban kako biste mogli plaćati račune dok ne pronađete nešto bolje.

Iako je to ono što ste htjeli dobiti i s nestrpljenjem ste ga očekivali, poziv na razgovor za posao zna izazvati popriličan stres. Pogotovo ako uzmete u obzir činjenicu da imate samo jednu priliku da ostavite izvrstan dojam na osobu koju do tog trenutka, najvjerojatnije, nikada u životu niste vidjeli.

Kako biste ostavili najbolji mogući dojam donosimo vam nekoliko savjeta o tome kako se pripremiti za intervju, što odjenuti i koja su najčešća pitanja koja poslodavci ili ispitivači postavljaju kandidatima.

Kako se pripremiti za razgovor za posao

Ako se prije samog intervjua ili razgovora za posao dobro pripremite, sigurno ćete imati više samopouzdanja i svojim ćete nastupom ostaviti bolji utisak na poslodavca ili ispitivača. Evo kako se što bolje pripremiti za razgovor za posao.

Iako se nekima to možda čini nevažnim, noć prije razgovora za posao trebali biste se dobro naspavati. Važno je da budete svježi i odmorni kako biste se lakše mogli koncentrirati na pitanja koja će vam postavljati, a o kojima ćemo detaljnije pisati u sljedećem dijelu teksta.

Kašnjenje nije prihvatljivo ni inače u životu, a još manje kada idete na razgovor za posao jer tako šaljete negativnu poruku poslodavcu. Zbog toga vam preporučujemo da istražite mjesto na kojem će se održati intervju s kandidatima i saznate postoji li u blizini parking, na koji točno ulaz trebate ići, kome se trebate obratiti jednom kada dođete na to mjesto itd. Bilo bi dobro da ne čekate posljednji trenutak da krenete do odredišta jer nikada ne znate hoćete li upasti u gužvu ili se suočiti s nečim drugim što bi vas moglo usporiti.

Poslodavac će tijekom razgovora vjerojatno htjeti doznati više detalja o onome što ste naveli u svom životopisu, zato prije intervjua još jednom dobro proučite što ste sve napisali kako se ne bi dogodilo da zaboravite na neke stvari iz životopisa. Ako vam se to dogodi, ostavit ćete loš dojam i pobuditi sumnju da niste previše zainteresirani za posao.

Kako biste što bolje razumjeli potrebe poslodavca i bili u prednosti pred drugim kandidatima, preporučujemo vam da prije razgovora za posao saznate što više informacija o tvrtki i proizvodima ili uslugama koje nude te o konkurenciji i tržištu na kojem posluju. Najjednostavniji način da dođete do korisnih informacija je web stranica tvrtke, a odlično bi bilo i kada biste mogli porazgovarati s nekim od njihovih zaposlenika.

Budući da neverbalna komunikacija ima prevlast nad verbalnom kada je u pitanju formiranje mišljenja o nekoj osobi, važno je da na razgovor dođete uredni i da tijekom razgovora budete energični, optimistični i nasmiješeni. Naravno, sve u granicama normale i bez pretjerivanja. Također je važno da sugovornika gledate u oči, jer ako izbjegavate kontakt očima mogli biste ostaviti dojam da nešto skrivate ili ne govorite istinu.

Nemojte biti preopširni kada odgovarate na postavljena pitanja, ali isto tako nemojte nuditi tek šture odgovore – pronađite pravu mjeru. Budite dovoljno jasni, glasni i nemojte mrmljati sebi u bradu.

Ponekad zbog treme i straha zaboravimo na neke osnovne stvari kao što su predstavljanje, rukovanje i imena ispitivača. Ako imate problem s pamćenjem imena, kada vam se poslodavac ili ispitivač predstavi, naglas ponovite njegovo ime kako biste ga lakše upamtili, npr. „Gospodine Kovač drago mi je, ja sam Petra!”

Prije razgovora za posao isključite mobitel, nemojte žvakati žvakaću gumu i nemojte se koristiti poštapalicama ili žargonom dok odgovarate na postavljena pitanja.

Najčešća pitanja na razgovoru za posao

Želje i potrebe poslodavaca razlikuju se ovisno o industriji i prirodi posla pa je logično da ne postoji nekakav univerzalan i potpun popis pitanja s kojima biste se mogli suočiti na razgovoru za posao za koji ste se prijavili. Međutim, postoje pitanja koja se ponavljaju na intervjuima i neka od njih će vam sigurno biti postavljena.

Koja su to najčešća pitanja na intervjuu ili razgovoru za posao i kako odgovoriti na neka od njih, saznajte u nastavku.

Recite nešto o sebi

Svaki razgovor za posao uglavnom započinje upravo ovim pitanjem. Iako ono na prvu izgleda jednostavnije nego sva ostala pitanja koja će vam postaviti, prvi dojam je najvažniji i stoga je jako bitno da pripremite dobar odgovor. Ovo pitanje je prilika da u kratkim crtama kažete nešto više o svom obrazovanju, dosadašnjem radnom iskustvu i stvarima koje volite raditi u slobodno vrijeme, a imaju nekakvu poveznicu s poslom koji nastojite dobiti. Potrudite se da vaš odgovor na ovo pitanje ne traje dulje od pet minuta i nemojte previše ići u detalje jer će vas očekuje još pitanja.

Mislite li da bi vam nedostatak iskustva mogao predstavljati problem

U slučaju da imate malo konkretnog radnog iskustva, ili ga nemate uopće, postoji velika vjerojatnost da će vam biti postavljeno ovakvo pitanje. Poslodavce zanima razumijete li uopće što vas očekuje na poslu za koji ste se prijavili pa ako imate iskustva u sličnim područjima možete to istaknuti i navesti konkretne primjere. Ako zaista nemate baš nikakvog radnog iskustva, naglasite kako posjedujete snažno teorijsko znanje i da ste se istražujući rad tvrtke u kojoj želite raditi uvjerili da možete brzo savladati načine rada i primijeniti znanje koje posjedujete.

Što nam vi možete ponuditi, a ostali kandidati to možda nemaju ili zašto bismo trebali zaposliti baš vas

Od vas se očekuje da pokažete po čemu ste posebni i koje su vaše najznačajnije prednosti u odnosu na druge kandidate. Kako biste to lakše i uspješnije napravili, proučite opis posla iz oglasa na koji ste se prijavili i na osnovu toga formirajte svoj odgovor. Također, možete odgovoriti da vjerojatno postoji puno kandidata s vještinama koje su slične vašima, ali da kod vas one čine jedinstvenu kombinaciju koja će budućem poslodavcu zasigurno koristiti. Najbolje bi bilo da tu izjavu potkrijepite primjerom iz svoje dosadašnje karijere kako bi potencijalnom poslodavcu bilo jasno na koji su način vaše vještine i znanje donijeli korist tvrtki za koju ste prethodno radili.

Gdje se vidite za pet godina

Ovo je zapravo pitanje pomoću kojeg poslodavac pokušava saznati uklapate li se u njegovu tvrtku i jeste li baš vi najbolja osoba za njihovo poslovno okruženje. Kako biste se predstavili u najboljem svjetlu, ključno je da znate što točno želite od svoje karijere i kako te svoje želje i planove možete na najbolji način iskoristiti u tvrtki na čiji ste se oglas javili. Svakako biste trebali izraziti želju za napredovanjem, ali morate to oprezno sročiti kako ne biste ispali arogantni, osobito ako se osoba koja razgovara s vama nalazi na poziciji na kojoj vi želite biti za pet godina.

Što mislite o bivšem šefu

Oni koji su imali odlične šefove neće imati nikakvih problema odgovoriti na ovo pitanje, dok bi oni koji su, prema svom mišljenju, imali loše šefove mogli doći u napast da postanu previše subjektivni i odu u potpuno krivom smjeru. Čak i ako ste imali najgoreg šefa na svijetu, ne biste ga trebali kritizirati i pričati loše o njemu. Pogotovo ne pred osobom za koju postoji mogućnost da postane vaš novi šef. Pokažite svoju profesionalnost i pojasnite kako je između vas i bivšeg šefa uvijek postojalo uzajamno poštovanje i zajednička želja da unaprijedite posao, iako se vaša mišljenja nisu baš svaki put poklapala. Ako ispitivači budu inzistirali na tome da iznesete svoje osobno mišljenje o šefu kao osobi, uvijek možete reći da je komunikacija koju ste imali s njim uvijek bila strogo poslovna i da stoga ne raspolažete informacijama prema kojima biste mogli iznijeti nekakvo subjektivno mišljenje o njemu.

Zašto ste napustili (ili namjeravate napustiti) bivši posao

Možete odgovoriti kako se kod vas javila potreba za stjecanjem novih iskustava te većim mogućnostima profesionalnog razvoja i napredovanja, a to na prethodnom radnom mjestu nije bilo moguće. Kao što smo spomenuli kod prethodnog pitanja, nemojte pričati loše o prethodnom poslodavcu.

Koje su vaše prednosti ili vrline

Ovdje nije potrebno pretjerano filozofirati, u oglasima za posao uglavnom je naglašeno što se očekuje od kandidata pa u skladu s tim možete izdvojiti vaše vrline i prednosti koje su u skladu s pozicijom na koju se javljate i za koje je očito da bi mogle koristiti potencijalnom poslodavcu.

Koje su vaše mane ili slabe strane

Ovo je pitanje zbog kojeg većina kandidata strepi jer ne znaju što navesti, a da to ne umanji njihovu šansu da na kraju dobiju posao. S obzirom na to da nitko neće angažirati kandidata koji ima određenu slabost ili manu koja bi mogla utjecati na posao, preporučuje se da prilikom odgovora na ovo pitanje spomenete neku manu ili slabost koju je moguće savladati i istaknete da već radite na tome. Na primjer, možete reći da vaše poznavanje određenog stranog jezika nije na zavidnoj razini, ali da pohađate tečaj kako biste unaprijedili svoje znanje.Odgovori koje nikako ne biste trebali ponuditi na ovo pitanje su to da nemate nikakvih slabosti (jer nitko nije savršen) ili nekakve izlizane rečenice, poput one da je vaša mana to što volite previše raditi.

Jeste li skloni provjeravati službeni mobitel i mailove dok ste na godišnjem odmoru

Ako u budućnosti ne želite provoditi godišnje odmore obavljajući poslovne razgovore i odgovarajući na mailove, budite pažljivi s odgovorom na ovakvo pitanje. Možda bi najbolje bilo da odgovorite kako to do sada niste prakticirali jer prije odlaska na godišnji uvijek obavite sve što je potrebno i pobrinete se da ne ostavljate zaostatke.
Smatrate li da ste prekvalificirani za ovaj posao

Prekvalificirani ste za posao za koji ste se prijavili, ali svjesno ste se odlučiti na takav korak jer je to ono što vam u tom trenutku više odgovara. No, poslodavac bi mogao pomisliti kako biste, u slučaju da zaposli baš vas, ubrzo mogli postati nezadovoljni i potražiti drugi posao. Kako biste ga uvjerili u suprotno, možete pojasniti poslodavcu da na papiru možda jeste prekvalificirani, ali da ste se odlučili na promjenu jer vas poslovi koje ste do sada radili više ne ispunjavaju.

Čini se da duže vrijeme niste bili zaposleni…

Poslodavac je iz vašeg životopisa shvatio da ste jedno vrijeme bili bez posla i mogao bi od vas tražiti objašnjenje kako bi procijenio jeste li možda malo ispali iz aktualnih događanja u industriji te kako bi saznao čime ste se bavili za to vrijeme. Ovo je vaša prilika da pokažete poslodavcu da niste sjedili skrštenih ruku. Ako ste za to vrijeme volontirali, pohađali edukacije, radionice, čitali stručnu literaturu, možda pokrenuli vlastiti blog, radili na poboljšanju određenih vještina itd., dajte to do znanja.

Kakva su vaša očekivanja kada je u pitanju plaća

Kako biste mogli ponuditi dobar odgovor na ovo pitanje prije razgovora za posao saznajte koliko iznosi prosječna plaća za radno mjesto za koje ste se prijavili. Izbjegavajte navođenje konkretnih iznosa, ako je to moguće, jer biste time mogli umanjiti šanse za pregovaranje ako dobijete posao. Nekad se dogodi da je okviran iznos plaće naveden u oglasu za posao pa možete reći da je to otprilike jednako onome što vi očekujete.

Evo još nekoliko pitanja koja bi vam mogla biti postavljena na razgovoru za posao:

  • Kako ste saznali za ovaj posao i što znate o našoj tvrtki
  • Što ste napravili kako biste dosadašnjim poslodavcima povećali prihode ili uštedjeli novac
  • Za što ste točno bili zaduženi na prethodnom radnom mjestu
  • Jeste li spremni preseliti se zbog posla
  • Koje stvari biste prvo napravili da ste izvršni direktor ove tvrtke
  • Što biste učinili da šef zatraži od vas da napravite nešto s čime se ne slažete
  • Navedite svoje najveće postignuće
  • Što biste sve napravili u prvih mjesec dana na novom poslu
  • Jeste li nekada morali donijeti odluku, a da su vam nedostajale neke važnije informacije
  • Navedite primjer kako ste učinkovito riješili neki problem na bivšem poslu
  • Kako se nosite s kritikama
  • Što smatrate svojim najvećih neuspjehom i jeste li naučili nešto iz toga
  • Kada biste mogli promijeniti jednu stvar na svom bivšem poslu, što bi to bilo
  • Opišite svoj poslovni stil
  • Što bi za vas bio posao iz snova
  • Tko je vaš uzor i zašto
  • Radite li bolje samostalno, s jednim kolegom/kolegicom ili u timu
  • Izdvojite najvažniju stvar koju ste naučiti tijekom obrazovanja, na poslu i u životu

Što odjenuti za intervju ili razgovor za posao

Izbor odjeće za intervju ovisit će o industriji i poziciju za koju ste se prijavili, ali generalno je važno da ste čisti, uredni i da izgledate profesionalno. Kako biste bili što opušteniji, svakako biste trebali odjenuti ono u čemu se osjećate ugodno. Stil i boje neka budu u skladu s vašom osobnošću, ali nemojte pretjerivati. Izbjegavajte komade odjeće koji upadaju u oči i veliku količinu nakita i modnih dodataka. Osim ako ste se prijavili za neki posao u modnoj industriji, radije se drži te klasike, umjesto da slijedite aktualne modne trendove. Također pripazite na to da vam je frizura uredna i da vam je obuća čista.

Kao što ne treba pretjerivati s različitim modnim dodacima i jarkim bojama, isto tako ne treba pretjerivati ni s parfemom, jer nemamo svi isti ukus pa snažni mirisi mogu ostaviti loš dojam na sugovornika i dekoncentrirati ga.

Što pitati poslodavca

Kako biste za kraj razgovora pokazali poslodavcu ili ispitivačima da ste jako zainteresirani za posao, važno je da i vi njima postavite nekoliko pitanja. Evo nekoliko prijedloga što ih možete pitati:

  • Kako izgleda jedan tipičan dan na radnom mjestu za koje ste se prijavili
  • Postoji li probni rok i koliko on traje (ako to nije navedeno u oglasu)
  • Zbog čega je to radno mjesto slobodno
  • Kakve planove tvrtka ima za sljedećih pet godina
  • Postoji li mogućnost napredovanja
  • Kada otprilike možete očekivati odluku o konačnom izboru
  • Hoćete li dobiti obavijest neovisno o ishodu

Naravno, ovo su samo primjeri koji vam mogu poslužiti kao inspiracija. Predlažemo vam da pripremite barem četiri do pet pitanja, dio njih neka vam posluži za dobivanje više informacija o poslu za koji ste se prijavili, a drugi dio neka bude vezan uz kulturu i ciljeve tvrtke u kojoj želite raditi.

Foto: Jeanette Dietl

Molba za posao

Kategorija: Karijera

Osim kvalitetnog životopisa, prilikom prijave za posao u većini slučajeva je potrebno poslati i molbu za posao ili motivacijsko pismo. Čak i ako to u oglasu nije navedeno, u nekim slučajevima ne bi bilo loše svejedno napisati i poslati molbu – ovo posebno vrijedi za one koji nemaju previše radnog iskustva ili su tek završili fakultet. Naime, s obzirom na to da je molba za posao dopuna životopisu, studenti i osobe koje nemaju određene tehničke vještine, zahvaljujući njoj imaju priliku istaknuti svoje osobine i kvalitete koje će poslodavce uvjeriti da im daju priliku i pozovu ih na razgovor za posao.

Molbu za posao ili motivacijsko pismo ne treba gledati kao dodatnu obvezu na koju ste primorani da biste se prijavili za neki posao. Gledajte na to kao na priliku da poslodavca uvjerite do kraja da ste vi prava osoba za njegovu tvrtku i da vas treba pozvati na razgovor.

Kako napisati molbu za posao ili motivacijsko pismo

Molba za posao mora jasno izražavati vaše sposobnosti, prednosti i potencijalni doprinos koji možete pružiti tvrtki na čiji se oglas javljate. U nastavku saznajte što treba sadržavati molba za posao i provjerite nekoliko savjeta o tome kako napisati molbu koja će zainteresirati poslodavca.

Molba za posao ili motivacijsko pismo treba sadržavati:

  1. Vaše kontakt podatke i podatke o poslodavcu
  2. Uvod – u uvodnom dijelu molbe za posao ili motivacijskog pisma navedite za koju poziciju se prijavljujete i kako ste došli do oglasa. Jako je važno navesti radnu poziciju jer će prijave možda čitati jedna osoba koja je zadužena za odabir kandidata u više različitih natječaja, a ako ne zna za koji ste se natječaj prijavili, šanse da budete pozvani na razgovor su gotovo nikakve. U ostatku uvodnog dijela, trebali biste navesti osnovne informacije o sebi. Učinite to na originalan i upečatljiv način, ovisno o vašem zanimanju i prirodi posla za koji se javljate
  3. Razrada – prije pisanja ovog dijela još jednom detaljno pročitajte oglas za posao na koji se javljate, a onda opišite kako vaša dosadašnja iskustva, stečene vještine i znanja mogu biti od koristi potencijalnom poslodavcu. Pri tom se možete koristiti ključnim riječima koje se spominju u opisu radnog mjesta u oglasu. Možete i detaljno istražiti tvrtku, njihovu djelatnost, ciljeve za budućnost i slično pa onda istaknuti kako im vi možete pomoći u tome da ostvare te svoje ciljeve i posluju bolje
  4. Zaključak – svoju molbu obavezno aktivno završite. To znači da biste trebali izraziti želju za povratnom informacijom, odnosno dati im do znanja da se nadate da ćete dobiti poziv za razgovor. Na kraju se možete i zahvaliti poslodavcu što je izdvojio vrijeme za čitanje vaše molbe za posao

Neki poslodavci mogu tražiti i dostavljanje određenih dokumenata pa na kraju možete dodati i popis dokumentacije koju ste priložili uz molbu.

Što izbjegavati prilikom pisanja molbe za posao

Kao i kod životopisa, i kod pisanja molbe za posao potrebno je pripaziti na određene stvari kako ne biste bili eliminirani odmah u startu.

Prvo što će osoba koja će čitati vašu molbu za posao ili motivacijsko pismo primijetiti je duljina teksta. S obzirom na to da poslodavci imaju ograničeno vrijeme na raspolaganju, molba za posao ne bi smjela biti dulja od jedne stranice. Sigurno nitko nikada nije odustao od čitanja neke molbe zbog toga što je ona prekratka. Zato pišite sažeto i samo ono što je relevantno za oglas na koji ste se prijavili!

Sljedeće na što trebate paziti kada pišete molbu za posao ili motivacijsko pismo su gramatika i pravopis. Istraživanje koje je provelo Društvo za upravljanje ljudskim potencijalima pokazalo je da 76% poslodavaca i stručnjaka za ljudske resurse neće uzeti u obzir kandidate u čijim molbama uoče gramatičke i pravopisne greške. Ako niste u stanju napisati ispravnu molbu ili motivacijsko pismo i nije vam bilo pretjerano stalo do toga da ono bude besprijekorno, poslodavac koji u njemu pronađe greške mogao bi pomisliti da vam nije stalo ni do posla.

Molba za posao nije prepričavanje životopisa. Ako ste u životopisu naveli svoje radno iskustvo, odnosno mjesta na kojima ste prethodno radili, nemojte to ponavljati i u molbi. Umjesto toga napišite koje ste sve vještine svladali kroz dosadašnja iskustva, a onda ih povežite s nečim od onoga što se traži u poslu za koji se prijavljujete.

Ono što se također ne bi trebalo nalaziti u molbi za posao su vaše privatne stvari. Ne postoji nikakav razlog da u molbi za posao iznosite svoju životnu priču koja nema nikakve veze s poslom ili detalje iz privatnog života. Držite se posla i budite profesionalni!

Kako treba izgledati molba za posao

Prethodno smo istaknuli sve ono što trebate izbjegavati i što bi vas kao kandidata moglo eliminirati odmah u startu, a sada ćemo prijeći na savjete o tome kako napisati molbu za posao koju će poslodavac pročitati u jednom dahu.

Vaš potencijalni poslodavac je do sada sigurno pročitao na stotine molbi za posao i sigurno već napamet zna sve generičke rečenice koje ljudi inače pišu. Iz tog razloga važno ga je zainteresirati odmah na početku, kako već pri čitanju prvog ulomka ne bi zaključio da je vaše pismo jednako svima ostalima i odustao od daljnjeg čitanja.

Prvi na redu je izgled. Vizualni izgled je jako važan, a ako vaša molba za posao izgleda nepregledno, poput velike cigle teksta čudnog fonta i bez razmaka među redovima, šanse da će je netko zaista pročitati, jako su male.

Preporučuje se koristiti ujednačen format i isti font kao i kod životopisa jer će oba dokumenta u tom slučaju izgledati urednije i profesionalnije. Molba ili motivacijsko pismo neka bude napisano u nekoliko odvojenih ulomaka. Ukratko, pobrinite se da osoba koja će čitati napisani tekst obavi to što lakše i da joj već na prvi pogled budu vidljive bitne informacije koje im želite prenijeti.

Tekst koji želite posebno istaknuti možete podebljati, staviti u kurziv ili podvući, ali nikako nemojte koristiti sve tri opcije istovremeno.

Osobama koje nisu zaposlene ili su tek završile fakultet, pisanje molbe za posao može predstavljati problem, ali to što nemate posao i iskustvo ne znači da nemate što ponuditi poslodavcima. Ako ste volontirali, obavljali praksu, pohađali radionice, edukacije, stručne konferencije i slično vezano uz posao za koji se javljate, sve to možete spomenuti u molbi. Ali, pobrinite se da umjesto pukog nabrajanja svega što ste pohađali, potencijalnom poslodavcu date do znanja kako ono što ste naučili na tim radionicama, seminarima itd. može biti od koristi njemu i njegovoj tvrtki.

Najveći propust koji možete napraviti prilikom pisanja i slanja molbe je da je uopće ne pročitate jednom kada je napišete. Prije nego pošaljete molbu ili motivacijsko pismo, pročitajte je barem dva puta. Možete čak i zamoliti nekog drugog da je pročita, jer će ta druga osoba vjerojatno imati neki prijedlog za poboljšanje ili eventualno uočiti greške koje ste vi previdjeli.

Ono što je važno imati na umu, a to biste već i sami trebali znati, je činjenica da ne možete imati jednu univerazalnu molbu koju ćete slati svim poslodavcima. Ona bi trebala biti napisana u skladu s oglasom na koji se javljate. Stoga, izdvojite malo više vremena i napišite kvalitetnu molbu koja će odgovarati poslu koji želite dobiti.

Otvorena molba za posao treba biti kvalitetno napisana

Otvorena molba za posao je molba koju šaljete poslodavcu koji još uvijek nema otvoreno radno mjesto, što znači da se trebate još više potruditi ako želite privući pozornost i postići to da vas uvrste u svoju bazu podataka. Prije nego krenete pisati otvorenu molbu, pročitajte što ona mora sadržavati i na što sve morate obratiti pažnju.

Kao i uvijek, duljina je jedna od važnijih stavki, zato otvorena molba za posao osobi koja će je čitati nikako ne bi smjela oduzeti više od dvije minute vremena. Ona može biti genijalno napisana, a vi možete biti savršen kandidat, ali jedan prosječan poslodavac će vas teško uzeti u obzir ako mu pošaljete opširan esej.

Otvorena molba za posao treba sadržavati:

  • vaše podatke i podatke o poslodavcu (vaš datum rođenja ste vjerojatno naveli u životopisu pa se to ovdje ne ponavlja)
  • uvod u kojem iskazujete svoj interes sa suradnju s određenom tvrtkom te kratko pojašnjenje o tome što vas je potaknulo da se javite
  • dio u kojem ćete napisati nešto više o sebi i o tome koje vrijednosti nudite
  • završni dio u kojem ćete izraziti spremnost na razgovor uživo i nadu da vaše iskustvo, znanje i vještine udovoljavaju njihovim zahtjevima

Cilj otvorene molbe je prezentirati sebe u najboljem svjetlu kako bi vas poslodavac uzeo u obzir ako se kod njega otvori radno mjesto za koje vi ispunjavate uvjete. No, to ne znači da trebate suhoparno nabrajati stvari u kojima ste dobri, projekte na kojima ste radili ili možda nagrade koje ste primili. Otvorena molba mora sadržavati informacije o tome što vi možete i želite dati potencijalnom poslodavcu. Sigurno će ga zanimati zašto želite raditi baš kod njega, iako trenutno ne postoji nikakav raspisan natječaj.

Neka se veći dio otvorene molbe odnosi na to zašto želite raditi baš za tu tvrtku, što nudite i kako ćete doprinijeti uspješnijem poslovanju. Kako biste to postigli, koristite riječi koje poslodavac želi čuti. Ako tvrtka ima svoju web stranicu, proučite je i identificirajte riječi koje se često ponavljaju. Osim toga, na njihovoj stranici se možda nalazi i dio o korporativnim vrijednostima pa pokušajte izvući nešto korisno za vašu molbu. Jednom kada ste identificirali vrijednosti koje tvrtka za koju želite raditi njeguje, povežite ih s onim što vi imate za ponuditi i prezentirajte to na zanimljiv način.

Ključ kvalitetno napisane molbe za posao leži u tome da se usredotočite na poslodavca i ono što vi njemu imate za ponuditi, a ne što vi očekujete od njega.

Foto: Creativa Images / Shutterstock

Kako napisati životopis

Kategorija: Karijera

Proces traženja posla zna biti naporan i dugotrajan, što najbolje znaju oni koji se prijavljuju na desetine oglasa za posao i pritom ne dobiju povratnu informaciju od potencijalnih poslodavaca. Najčešći razlog za to je nekvalitetno napisan životopis.

Životopis je odskočna daska u poslovni svijet i vaš prvi doticaj s potencijalnim poslodavcem, a osim toga što predstavlja sažetak vašeg profesionalnog iskustva, kvalitetan životopis je također alat koji vam pomaže u tome da lakše dođete do željenog posla.

Istraživanje koje su proveli portali za traženje poslova ZipRecruiter i Monster pokazali su da su najbolji mjeseci za traženje novog posla siječanj i veljača – u siječnju se broj objavljenih oglasa za posao poveća za 15%. Razlog tome je činjenica da tvrtke početkom nove godine donose novi godišnji budžet pa se zbog toga povećava broj novootvorenih radnih mjesta.

No, iako je početak godine najbolje razdoblje za traženje novog posla, to ne znači da svoj idealan posao ne možete pronaći u bilo koje doba. Važno je dobro se pripremiti, odnosno napisati kvalitetan životopis kojim ćete se posebno istaknuti i zainteresirati potencijalnog poslodavca.

Bilo da ste u potrazi za prvim zaposlenjem ili već radite, ali želite promjenu i nešto bolje za sebe, donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam pomoći da kreirate kvalitetan životopis koji će povećati šanse da vas pozovu na intervju i dobijete željeni posao.

Kako napisati kvalitetan životopis

Životopis ili CV je sažeti tekst u kojem opisujemo svoja prethodna radna iskustva, postignuća na obrazovnom planu, specifične vještine, znanja i osobine koje su relevantne za posao za koji se prijavljujemo. Međutim, životopis nam nije potreban samo kada želimo pronaći novi posao, nužan je i ako se želimo prijaviti na bilo kakav drugi natječaj ili, na primjer, upisati se u školu ili na fakultet.

Oni koji su se već time pozabavili, znaju da nije jednostavno napisati dobar ili kvalitetan životopis. Prije nego krenemo sa savjetima o tome kako napisati životopis kojim ćete se izdvojiti od mnoštva drugih prijavljenih kandidata, razjasnit ćemo što to  jedan životopis mora sadržavati.

Osnovni podaci koje obavezno trebate navesti u životopisu:

  • osobne podatke i kontakt informacije (ime, prezime, datum rođenja, broj mobitela i e-mail adresu)
  • radno iskustvo (naziv poslodavca, naziv i opis posla, datum početka i datum završetka obavljanja posla, poredano od novijeg prema starijem)
  • podaci o formalnom obrazovanju (naziv studija ili srednje škole, naziv smjera, naziv titule stečene završetkom studija, godine početka i završetka studija ili školovanja)
  • podaci o dodatnom obrazovanju (radionice, seminari i slične aktivnosti tijekom kojih ste pribavili certifikate)
  • podaci o drugim oblicima iskustva (praksa, volonterstvo, projekti na kojima ste radili i slično)
  • strani jezici i ostale vještine (Microsoft Office, Photoshop, WordPress itd., ovisno o tome što posjedujete i što se traži za određeni posao)
  • hobiji (navedite samo one koji pridonose tome da poslodavac stekne bolju sliku o vama, odnosno da se uvjeri da ste vi idealan kandidat za upražnjeno radno mjesto)
  • postignuća (neka to budu konkretne stvari, a ne nabrajanje ispraznih riječi – pokažite poslodavcu kako ste doprinijeli uspješnijem poslovanju tvrtki u kojima ste ranije radili)

Prilikom navođenja svih programa i stranih jezika kojima se služite, za svaki od njih dodajte i razinu znanja koju posjedujete, a ona može biti osnovna, srednja ili napredna. Na primjer, Word, PowerPoint i Excel (napredno), Photoshop (osnovno), engleski jezik (napredno), njemački jezik (osnovno) itd. Prilikom definiranja razine znanja za određenu stavku u životopisu, imajte na umu da poslodavci imaju pravo testirati vas, zato budite što objektivniji i nemojte pretjerivati.

U svom životopisu navedite sve radionice, edukacije, seminare i konferencije koje ste pohađali, a koje imaju veze s poslom za koji se prijavljujete. Tako ćete potencijalnom poslodavcu pokazati svoj interes za određeno područje, kao i to da ste spremni uložiti trud i vrijeme na dodatne edukacije te da pratite trendove u industriji. Ukratko, ovim ćete pokazati ono što poslodavci jako cijene, a to je motivacija.

Kao što smo već spomenuli, u životopisu možete navesti i svoj hobi ili više njih. Hobiji mogu otkriti puno toga o vama; područja koja vas zanimaju, stvari koje vas opuštaju i motiviraju te aktivnosti u koje ulažete svoje slobodno vrijeme i energiju. Sve navedeno, potencijalnom poslodavcu može reći dosta o vašem karakteru. Važno je imati na umu da prilikom spominjanja hobija birate one koji će pomoći u tome da osoba koja čita vaš životopis, stvori pozitivnu sliku o vama i iz navedenih aktivnosti stekne dojam da ste vi osoba koja bi se odlično uklopila u njihovo poslovno okruženje.

Kada smo definirali koje je sve podatke potrebno navesti u životopisu, vrijeme je da prijeđemo na sljedeće korake.

Osnovna i jedna od najvažnijih stvari kod pisanja životopisa je pismenost. Sve što napišete mora biti pravopisno i gramatički ispravno, a uz alate za provjeru teksta koji su dostupni online, ne postoje nikakva opravdanja za ovakve greške. Poslodavci životopise koji su nečitljivi te gramatički i pravopisno neispravni uopće neće uzimati u obzir.

Sljedeća važna stvar o kojoj morate misliti tijekom pisanja je struktura životopisa. Pravilo je da se podaci navode obrnuto kronološkim redom – od najnovijih prema starijima. Najprije se navodi radno iskustvo, zatim obrazovanje, vještine, hobiji itd. Važno je da je sve jasno odmah na prvi pogled, jer bi osoba koja čita životopis u suprotnom mogla odustati i jednostavno ga odbaciti prije nego što ga uopće pročita do kraja.

Prilikom pisanja važno je koristiti standardne, klasične fontove kao što su Times New Roman, Arial, Calibri i Verdana. Ako pak imate izrazitu želju da koristite neki drugi font koji nije toliko uobičajen, pripazite na to da je lako čitljiv i da ispravno prikazuje dijakritičke znakove (č, ć, đ, š i ž).

Koja je idealna dužina životopisa

Prema pravilu, životopis ne bi trebao biti duži od dvije stranice, osim ako imate deset ili više godina iskustva u poslu za koji se javljate, ili ako ste akademski i znanstveni djelatnici pa vaše iskustvo uključuje i veliki broj publikacija, razne licence itd.

Kao i inače u životu, i kod pisanja životopisa vrijedi ona “manje je više”, zato se danas idealnom dužinom smatra jedna stranica. Onima koji nemaju puno radnog iskustva, ili ga nemaju uopće, čak i ta jedna stranica se može činiti previše, dok postoje i oni kojima je ona “pretijesna” za sve ono što žele navesti u životopisu.

Ako vi spadate u ovu drugu skupinu, imajte na umu da životopis nije vaša autobiografija nego alat pomoću kojeg trebate doći do određenog posla. Zato je potrebno navesti isključivo informacije koje imaju veze s poslom za koji se prijavljujete. Sve ostalo je suvišno i može rezultirati time da ne prođete u sljedeći krug selekcijskog procesa.

Odličan primjer životopisa

Budući da forma i izgled životopisa ovise o industriji u kojoj želite raditi, mogli bismo do sutra nabrajati primjere kako bi trebao izgledati jedan odličan životopis. Općenito govoreći, odličan životopis bio bi onaj koji je prilagođen poslu za koji se prijavljujete i kvalifikacijama koje taj isti posao zahtjeva. Ne postoji univerzalna forma koja će odgovarati svim poslodavcima, zato je važno prije prijave na oglas personalizirati životopis kako biste određenom poslodavcu dali do znanja da ste detaljno pročitali oglas i da znate što se od vas očekuje.

Ako se svojim životopisom želite dodatno istaknuti, online postoji mnoštvo predložaka i alata za kreiranje životopisa koji će se svojim izgledom izdvajati iz gomile drugih. Jedan od takvih alata je i Canva koja ima ogroman broj predložaka za apsolutno sve što vam padne na pamet pa tako i za životopis. Odličan je izbor za one koji nemaju iskustva s nešto zahtjevnijim alatima za uređivanje – jednostavna je i brza pa je zato ponekad koriste i dizajneri.

Za više odličnih predložaka i primjera životopisa za različite industrije posjetite stranicu ResumeCoach.

Najčešće greške u pisanju životopisa

Kreativnost i autentičnost se svakako cijene, ali kao i u svemu drugom, i kod pisanja životopisa je važno pronaći pravu mjeru. U želji da svoj životopis učine vizualno što privlačnijim, mnogi znaju prijeći granicu.

Primjerice, ljudi najčešće znaju pretjerati kod oblikovanja teksta. Ako želite istaknuti određeni dio životopisa (osobne podatke, radno iskustvo, vještine i znanja) odlučite se za samo jednu opciju – kurziv, podebljavanje ili podcrtavanje. Izbjegavajte korištenje sve tri opcije istovremeno jer vaš životopis može izgledati nepregledno i konfuzno.

Jedna od možda najčešćih grešaka kad je pisanje životopisa u pitanju je – opširnost. Životopis bi trebao biti čitljiv i pregledan, a ako se pred osobama koje ga čitaju nađe ogromna količina teksta, oni bi mogli izgubiti interes za daljnjim čitanjem.

Prema nekim istraživanjima, osobama koje čitaju životopise potrebno je od 5 do 10 sekundi da odluče na kojoj će hrpi završiti životopis – zato budite koncizni i istaknite najbitnije informacije.

Još jedna od grešaka kojoj su neki skloni kada pišu životopis je ubacivanje izreka i citata. Izrekama i citatima nije mjesto u životopisu jer one ne govore ništa o vašim vještinama, znanju i kompetencijama za određeno radno mjesto.

Osim citata i izreka, bilo bi dobro izbjegavati neobične fontove, jarke boje i neprikladne i nekvalitetne fotografije.

Važno je pronaći ravnotežu između nestandardnih i onih standardnih formi životopisa koje mogu biti dosadne, a jedna od takvih je i Europass. Unatoč tome što je i dalje jako popularan, Europass vas neće izdvojiti iz gomile drugih kandidata jer je zbog velike količine informacija nepregledan, a samim time i neprivlačan za čitanje.

Iako se ne odnosi na samo pisanje, format u kojem spremate napisani životopis je također bitan. Kako biste pokazali profesionalnost i izbjegli neispravno prikazivanje vizuala te kaos u sadržaju unutar dokumenta, životopis pretvorite u pdf format. U tom slučaju ćete biti sigurni da će se sve prikazivati ispravno.

Prije nego pošaljete životopis, još jednom provjerite jesu li svi podaci koje ste naveli točni. Isto tako, redovito ažurirajte vaš životopis kako bi sadržavao sve vještine i znanja koje ste u međuvremenu stekli, a podatke koji su zastarjeli ili nepotrebni, uklonite.

Što ne treba napisati u životopisu

Ono što nikako ne biste trebali pisati u životopisu su netočne ili lažne informacije. Nemojte preuveličavati svoje vještine i postignuća jer bi vam se to moglo obiti o glavu kada dobijete poziv za razgovor i poslodavac shvati da niste bili iskreni. Čak i ako uspijete proći intervju, a debelo ste pretjerali sa svojim sposobnostima u životopisu, jednom kada krenete obavljati posao za koji ste se prijavili postat će jasno da ste se lažno predstavljali.

Što još ne treba pisati u životopisu:

  • naziv radnog mjesta za koje se prijavljujete (osim ako je poslodavac raspisao natječaj za nekoliko različitih mjesta ili se od kandidata ne traži slanje motivacijskog pisma, u kojemu se inače navodi pozicija za koju se prijavljujete)
  • radionice, seminare i konferencije koji nisu vezani uz posao na koji se prijavljujete (poslodavac bi zbog hrpe nepotrebnih informacija mogao odustati od čitanja vašeg životopisa),
  • mjesto rođenja (mjesto rođenja, kao i adrese bivših poslodavaca, sveučilišta ili škole koju ste pohađali nisu podaci koji su bitni za vaš životopis, oni ne govore poslodavcu odgovarate li uvjetima koji su navedeni u oglasu i jeste li kvalitetan kandidat)
  • broj stranica (s obzirom na to da se ne preporučuje imati životopis dulji od dvije stranice, njihovo numeriranje nije potrebno, jer teško da s tako malim brojem stranica može doći do zabune prilikom čitanja)
  • linkove profila na društvenim mrežama (u nekim slučajevima se ipak preporučuje postaviti linkove vaših profila na društvenim mrežama, na primjer, ako se profesionalno bavite fotografijom i na društvenim mrežama dijelite svoje radove, a prijavili ste se za posao fotografa, onda je prihvatljivo linkati profile. No, ako na njima dijelite privatni sadržaj, neaktivni ste ili ste podesili da profili budu privatni, nema smisla da ih linkate)
  • vaš potpis (nije potrebno potpisivati životopis)

Savršen CV

Ne postoji nekakva čarobna formula pomoću koje ćete kreirati savršen CV, ali postoje određena pravila koja treba slijediti prilikom kreiranja, i koja će vam pomoći da dođete jako blizu savršenstvu.

Kako biste dobili približno savršen CV, potrebno je pridržavati se sljedećeg:

  • odaberite vizualno zanimljiv dizajn
  • pazite da tekst bude gramatički i pravopisno ispravan
  • naglasite dosadašnje rezultate i postignuća
  • dobro posložite informacije – od najvažnijih prema onima koje su manje važne za posao na koji se prijavljujete
  • ako se odlučite dodati fotografiju u CV, neka ona bude prikladna i visoke kvalitete

Kako bi vaš CV bio što kvalitetniji, poslužite se ključnim riječima iz oglasa za posao. Pažljivo proučite oglas za željeni posao, odnosno dobro pročitajte uvjete koji se traže od kandidata. Detaljno prođite kroz sve stavke iz oglasa i razmislite na koji ćete se način najbolje predstaviti. Zatim sve ono što posjedujete i znate, navedite u CV-u. U nekim slučajevima ćete moći koristiti doslovno iste riječi, a nekad će biti potrebno malo ih prilagoditi. Na ovaj način ćete pokazati da očito zadovoljavate propisane kriterije.

Ako ste se pobrinuli da je vaš CV jasan, pregledan, kratak, lijepo strukturiran, zanimljivog dizajna te gramatički i pravopisno ispravan, sigurni smo da poziv za razgovor neće izostati. Na vama je samo da se što bolje pripremite za intervju i poslodavcu dodatno date do znanja da ste baš vi osoba koju traži!

Foto: Goodluz/Shutterstock

  • Go to page 1
  • Go to page 2
  • Go to Next Page »

Primarni stupac

O nama

Životopis.com prvi je specijalizirani portal za razvoj karijere čiji je cilj pružanje pomoći i podrške svim korisnicima koji su u potrazi za poslovnim savjetima … [više] about O nama

Savjeti

  • Savjeti za traženje posla
  • Kako napisati životopis
  • Zamolba za posao (primjer)
  • Razgovor za posao
Copyright © 2013.–2022. Informativka d.o.o. Sva prava pridržana.