Osim kvalitetnog životopisa, prilikom prijave za posao u većini slučajeva je potrebno poslati i molbu za posao ili motivacijsko pismo. Čak i ako to u oglasu nije navedeno, u nekim slučajevima ne bi bilo loše svejedno napisati i poslati molbu – ovo posebno vrijedi za one koji nemaju previše radnog iskustva ili su tek završili fakultet. Naime, s obzirom na to da je molba za posao dopuna životopisu, studenti i osobe koje nemaju određene tehničke vještine, zahvaljujući njoj imaju priliku istaknuti svoje osobine i kvalitete koje će poslodavce uvjeriti da im daju priliku i pozovu ih na razgovor za posao.
Molbu za posao ili motivacijsko pismo ne treba gledati kao dodatnu obvezu na koju ste primorani da biste se prijavili za neki posao. Gledajte na to kao na priliku da poslodavca uvjerite do kraja da ste vi prava osoba za njegovu tvrtku i da vas treba pozvati na razgovor.
Kako napisati molbu za posao ili motivacijsko pismo
Molba za posao mora jasno izražavati vaše sposobnosti, prednosti i potencijalni doprinos koji možete pružiti tvrtki na čiji se oglas javljate. U nastavku saznajte što treba sadržavati molba za posao i provjerite nekoliko savjeta o tome kako napisati molbu koja će zainteresirati poslodavca.
Molba za posao ili motivacijsko pismo treba sadržavati:
- Vaše kontakt podatke i podatke o poslodavcu
- Uvod – u uvodnom dijelu molbe za posao ili motivacijskog pisma navedite za koju poziciju se prijavljujete i kako ste došli do oglasa. Jako je važno navesti radnu poziciju jer će prijave možda čitati jedna osoba koja je zadužena za odabir kandidata u više različitih natječaja, a ako ne zna za koji ste se natječaj prijavili, šanse da budete pozvani na razgovor su gotovo nikakve. U ostatku uvodnog dijela, trebali biste navesti osnovne informacije o sebi. Učinite to na originalan i upečatljiv način, ovisno o vašem zanimanju i prirodi posla za koji se javljate
- Razrada – prije pisanja ovog dijela još jednom detaljno pročitajte oglas za posao na koji se javljate, a onda opišite kako vaša dosadašnja iskustva, stečene vještine i znanja mogu biti od koristi potencijalnom poslodavcu. Pri tom se možete koristiti ključnim riječima koje se spominju u opisu radnog mjesta u oglasu. Možete i detaljno istražiti tvrtku, njihovu djelatnost, ciljeve za budućnost i slično pa onda istaknuti kako im vi možete pomoći u tome da ostvare te svoje ciljeve i posluju bolje
- Zaključak – svoju molbu obavezno aktivno završite. To znači da biste trebali izraziti želju za povratnom informacijom, odnosno dati im do znanja da se nadate da ćete dobiti poziv za razgovor. Na kraju se možete i zahvaliti poslodavcu što je izdvojio vrijeme za čitanje vaše molbe za posao
Neki poslodavci mogu tražiti i dostavljanje određenih dokumenata pa na kraju možete dodati i popis dokumentacije koju ste priložili uz molbu.
Što izbjegavati prilikom pisanja molbe za posao
Kao i kod životopisa, i kod pisanja molbe za posao potrebno je pripaziti na određene stvari kako ne biste bili eliminirani odmah u startu.
Prvo što će osoba koja će čitati vašu molbu za posao ili motivacijsko pismo primijetiti je duljina teksta. S obzirom na to da poslodavci imaju ograničeno vrijeme na raspolaganju, molba za posao ne bi smjela biti dulja od jedne stranice. Sigurno nitko nikada nije odustao od čitanja neke molbe zbog toga što je ona prekratka. Zato pišite sažeto i samo ono što je relevantno za oglas na koji ste se prijavili!
Sljedeće na što trebate paziti kada pišete molbu za posao ili motivacijsko pismo su gramatika i pravopis. Istraživanje koje je provelo Društvo za upravljanje ljudskim potencijalima pokazalo je da 76% poslodavaca i stručnjaka za ljudske resurse neće uzeti u obzir kandidate u čijim molbama uoče gramatičke i pravopisne greške. Ako niste u stanju napisati ispravnu molbu ili motivacijsko pismo i nije vam bilo pretjerano stalo do toga da ono bude besprijekorno, poslodavac koji u njemu pronađe greške mogao bi pomisliti da vam nije stalo ni do posla.
Molba za posao nije prepričavanje životopisa. Ako ste u životopisu naveli svoje radno iskustvo, odnosno mjesta na kojima ste prethodno radili, nemojte to ponavljati i u molbi. Umjesto toga napišite koje ste sve vještine svladali kroz dosadašnja iskustva, a onda ih povežite s nečim od onoga što se traži u poslu za koji se prijavljujete.
Ono što se također ne bi trebalo nalaziti u molbi za posao su vaše privatne stvari. Ne postoji nikakav razlog da u molbi za posao iznosite svoju životnu priču koja nema nikakve veze s poslom ili detalje iz privatnog života. Držite se posla i budite profesionalni!
Kako treba izgledati molba za posao
Prethodno smo istaknuli sve ono što trebate izbjegavati i što bi vas kao kandidata moglo eliminirati odmah u startu, a sada ćemo prijeći na savjete o tome kako napisati molbu za posao koju će poslodavac pročitati u jednom dahu.
Vaš potencijalni poslodavac je do sada sigurno pročitao na stotine molbi za posao i sigurno već napamet zna sve generičke rečenice koje ljudi inače pišu. Iz tog razloga važno ga je zainteresirati odmah na početku, kako već pri čitanju prvog ulomka ne bi zaključio da je vaše pismo jednako svima ostalima i odustao od daljnjeg čitanja.
Prvi na redu je izgled. Vizualni izgled je jako važan, a ako vaša molba za posao izgleda nepregledno, poput velike cigle teksta čudnog fonta i bez razmaka među redovima, šanse da će je netko zaista pročitati, jako su male.
Preporučuje se koristiti ujednačen format i isti font kao i kod životopisa jer će oba dokumenta u tom slučaju izgledati urednije i profesionalnije. Molba ili motivacijsko pismo neka bude napisano u nekoliko odvojenih ulomaka. Ukratko, pobrinite se da osoba koja će čitati napisani tekst obavi to što lakše i da joj već na prvi pogled budu vidljive bitne informacije koje im želite prenijeti.
Tekst koji želite posebno istaknuti možete podebljati, staviti u kurziv ili podvući, ali nikako nemojte koristiti sve tri opcije istovremeno.
Osobama koje nisu zaposlene ili su tek završile fakultet, pisanje molbe za posao može predstavljati problem, ali to što nemate posao i iskustvo ne znači da nemate što ponuditi poslodavcima. Ako ste volontirali, obavljali praksu, pohađali radionice, edukacije, stručne konferencije i slično vezano uz posao za koji se javljate, sve to možete spomenuti u molbi. Ali, pobrinite se da umjesto pukog nabrajanja svega što ste pohađali, potencijalnom poslodavcu date do znanja kako ono što ste naučili na tim radionicama, seminarima itd. može biti od koristi njemu i njegovoj tvrtki.
Najveći propust koji možete napraviti prilikom pisanja i slanja molbe je da je uopće ne pročitate jednom kada je napišete. Prije nego pošaljete molbu ili motivacijsko pismo, pročitajte je barem dva puta. Možete čak i zamoliti nekog drugog da je pročita, jer će ta druga osoba vjerojatno imati neki prijedlog za poboljšanje ili eventualno uočiti greške koje ste vi previdjeli.
Ono što je važno imati na umu, a to biste već i sami trebali znati, je činjenica da ne možete imati jednu univerazalnu molbu koju ćete slati svim poslodavcima. Ona bi trebala biti napisana u skladu s oglasom na koji se javljate. Stoga, izdvojite malo više vremena i napišite kvalitetnu molbu koja će odgovarati poslu koji želite dobiti.
Otvorena molba za posao treba biti kvalitetno napisana
Otvorena molba za posao je molba koju šaljete poslodavcu koji još uvijek nema otvoreno radno mjesto, što znači da se trebate još više potruditi ako želite privući pozornost i postići to da vas uvrste u svoju bazu podataka. Prije nego krenete pisati otvorenu molbu, pročitajte što ona mora sadržavati i na što sve morate obratiti pažnju.
Kao i uvijek, duljina je jedna od važnijih stavki, zato otvorena molba za posao osobi koja će je čitati nikako ne bi smjela oduzeti više od dvije minute vremena. Ona može biti genijalno napisana, a vi možete biti savršen kandidat, ali jedan prosječan poslodavac će vas teško uzeti u obzir ako mu pošaljete opširan esej.
Otvorena molba za posao treba sadržavati:
- vaše podatke i podatke o poslodavcu (vaš datum rođenja ste vjerojatno naveli u životopisu pa se to ovdje ne ponavlja)
- uvod u kojem iskazujete svoj interes sa suradnju s određenom tvrtkom te kratko pojašnjenje o tome što vas je potaknulo da se javite
- dio u kojem ćete napisati nešto više o sebi i o tome koje vrijednosti nudite
- završni dio u kojem ćete izraziti spremnost na razgovor uživo i nadu da vaše iskustvo, znanje i vještine udovoljavaju njihovim zahtjevima
Cilj otvorene molbe je prezentirati sebe u najboljem svjetlu kako bi vas poslodavac uzeo u obzir ako se kod njega otvori radno mjesto za koje vi ispunjavate uvjete. No, to ne znači da trebate suhoparno nabrajati stvari u kojima ste dobri, projekte na kojima ste radili ili možda nagrade koje ste primili. Otvorena molba mora sadržavati informacije o tome što vi možete i želite dati potencijalnom poslodavcu. Sigurno će ga zanimati zašto želite raditi baš kod njega, iako trenutno ne postoji nikakav raspisan natječaj.
Neka se veći dio otvorene molbe odnosi na to zašto želite raditi baš za tu tvrtku, što nudite i kako ćete doprinijeti uspješnijem poslovanju. Kako biste to postigli, koristite riječi koje poslodavac želi čuti. Ako tvrtka ima svoju web stranicu, proučite je i identificirajte riječi koje se često ponavljaju. Osim toga, na njihovoj stranici se možda nalazi i dio o korporativnim vrijednostima pa pokušajte izvući nešto korisno za vašu molbu. Jednom kada ste identificirali vrijednosti koje tvrtka za koju želite raditi njeguje, povežite ih s onim što vi imate za ponuditi i prezentirajte to na zanimljiv način.
Ključ kvalitetno napisane molbe za posao leži u tome da se usredotočite na poslodavca i ono što vi njemu imate za ponuditi, a ne što vi očekujete od njega.
Foto: Creativa Images / Shutterstock