Zamolba za posao je podnesak kojim se pojedinci predstavljaju tvrtkama, državnim ustanovama i organizacijama u svrhu zaposlenja, a u pravilu se podnosi izravno (osobno), poštom (u isprintanom obliku) ili e-mailom (digitalnom obliku). Zamolba mora biti dovoljno razumljiva, lako čitljiva i sadržavati samo nužne i potrebne informacije kako bi poslodavac mogao što brže pročitati i procesuirati vaš zahtjev.
Životopis (Curriculum Vitae) gotovo uvijek prati zamolba za posao (molba za posao ili motivacijsko pismo) kojom se pojedinac izravno obraća određenom poslodavcu, a u kojem se nalaze najvažnije informacije o osobi koja se prijavljuje za posao (ime, prezime i adresa) te razlozi za prijavu za određen posao.
U nastavku se nalaze detaljne upute i savjeti kako napisati zamolbu za posao s konkretnim primjerima koje možete prilagoditi i koristiti.
Kako napisati zamolbu za posao
Tri su osnove koje morate znati prije nego što uopće počnete s pisanjem zamolbe za posao:
- Zamolba za posao mora biti različita za svakog poslodavca – iako se životopis može slati na više adresa, tj. biti upućen više potencijalnih poslodavaca, zamolba za posao treba biti različita za svakog poslodavca jer njen sadržaj ovisi o vrsti posla za koji se prijavljujete.
- Nemojte pisati detalje koji nisu važni – dovoljno je pružiti samo ključne podatke u nekoliko rečenica u maksimalno četiri (4) paragrafa. Ako se držite ovog savjeta, izbjeći ćete nepotrebno nabrajanje nevažnih informacija za čitatelja (poslodavca).
- Obavezno napišite svoje radno iskustvo – na primjer, ako se prijavljujete na natječaj za posao u IT tvrtki i imate prethodnog iskustva u radu na istom (ili sličnom) radnom mjestu, navedite to u svojoj zamolbi. To je informacija koja je važna, koja vašeg potencijalnog poslodavca zanima. Navedite koliko radnog iskustva na tom radnom mjestu imate i točnu poziciju na kojoj ste bili.
Obavezno pratite obrazac – svaka zamolba mora uključivati:
- Ime i prezime podnositelja prijave te adresu (mjesto prebivališta)
- Naziv tvrtke/ustanove/organizacije na koju je zamolba adresirana (kojoj se šalje)
- Predmet prijedloga ili zahtjeva ili otvorenje zamolbe
- Uvodni dio molbe
- Razradni dio molbe
- Završni dio molbe
- Pozdrav
- Mjesto i datum pisanja molbe
- Vlastoručan potpis – podnositelj zamolbe dužan je istu potpisati rukom (osim kada se šalje u digitalnom obliku)
- Prilozi
Ime i prezime podnositelja prijave i adresa
Zamolba za posao je jedan oblik poslovnog pisma u kojem je ključna standardna poslovna komunikacija: u gornjem desnom kutu stranice uvijek navedite vaše osobne i kontakt podatke, na primjer:
Ivana Horvat
Čakovečka 110
10 000 Zagreb
E-mail: [email protected]
Telefon: 01/1234-567
Mobitel: 099/1234-567
Naziv tvrtke/ustanove/organizacije na koju je zamolba adresirana (kojoj se šalje)
S lijeve strane navodite naziv tvrtke i osobe kojoj upućujete svoju zamolbu, njihovu funkciju. Ako nemate ime osobe kojoj se želite obratiti, dovoljno je da zamolbu adresirate na naziv tvrtke, na primjer:
Naziv tvrtke
Adresa tvrtke
Ime osobe kojoj se upućuje
(voditelj kadrovskih poslova)
Predmet prijedloga, zahtjeva ili otvorenje zamolbe
Nakon naziva tvrtke kojoj se upućuje molba, element koji se stavlja u zamolbu je predmet prijedloga ili zahtjeva, tj. otvorenje zamolbe, a ona se sastoji od naslova.
Iako je nekad bila praksa da se predmet prijedloga piše centrirano, velikim tiskanim slovima, npr:
ZAMOLBA ZA POSAO
Ova praksa se počela izbjegavati te se pribjegava načinu navođenja predmeta (kao što viđamo u sudskim rješenjima, predmetima i slično), na primjer:
PREDMET: Molba za posao
Ako ne želite navoditi predmet prijedloga, onda otvorenje zamolbe jednostavno treba početi s “Poštovani/a,”.
Izuzev navođenja osobnih podataka osobe koja upućuje zamolbu i osobe/tvrtke kojoj se upućuje, te završni dio s mjestom, datumom, prilozima i potpisom, sama zamolba za posao se sastoji od tri dijela:
- Uvodni dio
- Razrada
- Završni dio
Uvodni dio zamolbe
Uvodni dio zamolbe je dio gdje započinjete svoju zamolbu navođenjem posla ili radnog mjesta za koji se prijavljujete te gdje ste vidjeli natječaj za posao (ovo je samo slučaj kad se radi o natječaju; kod otvorenih zamolbi za posao je uvodni dio drugačiji, a postupak za pisanje otvorene zamolbe se nalazi u nastavku). Na primjer:
“S obzirom na to da svojim iskustvom, kvalifikacijama i sposobnostima udovoljavam navedenim zahtjevima raspisanim u natječaju za radno mjesto suradnika u marketingu objavljeno na web stranici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, dana 24. siječnja 2020. godine, ovim putem vam upućujem molbu za posao za spomenuto radno mjesto.”
Razrada
Razrada je dio u kojem ukratko nabrajate svoje kvalitete, relevantno radno iskustvo ili iskustva te sva postignuća koja vas čine odličnim kandidatom za posao ili radno mjesto za koji se prijavljujete.
Ovdje navodite svoje vještine i kvalifikacije, na primjer: vještine u pregovaranju, komunikaciji sa zaposlenicima, klijentima, održavanju prezentacija ili bilo koje druge kvalifikacije koje su relevantne za radno mjesto za koje se prijavljujete, a koje vas čine idealnom osobom za posao.
Pažljivo pročitajte natječaj i raspisan oglas, budite sigurni da zadovoljavate sve uvjete, nemojte se prijavljivati ako niste sigurni da su sve navedene stavke ono što vi imate i možete, odredite svoje kvalifikacije i mogućnosti.
Nemojte samo navoditi svoje vrline i vještine. Obrazložite ih! Ako se u natječaju traži komunikativna i samoincijativna osoba, upravo se na te osobine fokusirajte u zamolbi i obrazložite ih pisanim argumentima, na primjer:
“Smatram da posjedujem osobine navedene u natječaju, koje dolaze do izražaja u svakodnevnim aktivnostima koje sam (ili trenutno) obavljam na poslu, a koje od mene zahtijevaju mnogo preciznosti i samoincijativnog rada kako bi se ispunili radni zadaci. Sklona sam samostalnom radu, kao i radu u timu što pokazuju moja zalaganja i izvan radnog mjesta: članica sam udruge, angažman i uspješna realizacija projekta uređenja okoliša i slično.”
Vrlo je važno predočiti primjer poslodavcu gdje ste i na koji način pokazali određenu vještinu. Imajte na umu da samo nabrajanjem svih vaših vrlina i vještina produžavate zamolbu, stoga budite kratki i jasni i naglasite samo ono što vas čini idealnim kandidatom za ovaj posao. Zapitajte se: Čime se najviše ponosim? Kad sam bila najsretnija kad sam nešto napravila/završila?
Ako ste zaista skromna osoba i ne volite isticati svoje vrline, onda počnite s prethodnim radnim iskustvom, navedite što ste sve radili i kako ste razvili vještine i kvalifikacije koje posjedujete. Doći će vam samo od sebe, nećete se ni okrenuti, a već ćete imati barem tri (3) izvrsne vještine, a da niste toga bili ni svjesni.
Završni dio molbe
Završni dio je ono što zapravo zanima poslodavce – govorite im zašto želite ovaj posao. Prije nego što počnete s pisanjem, dobro razmislite o tome jer je ovo jedno od najčešće postavljenih pitanja na razgovorima za posao. Očekujte ga! Dakle, zašto ste se prijavili baš za to radno mjesto? Taj posao? Njihovu tvrtku? “Treba mi posao” nije odgovor. Ne govorite im dovoljno. Oni žele da umirete od želje za njima i pozicijom koju vam nude. Ovdje iskažite tu želju i volju, jaku motivaciju te svoju sposobnost da doprinesete radu njihove tvrtke, a da zauzvrat dobijete određeno zadovoljstvo (ne, novac nije jedina motivacija i zadovoljstvo, držite se onoga što je profesionalno, što žele čuti – mogućnost napredovanja, usavršavanja – to je motivacija!)
Zatim slijedi dio u kojem nudite informacije za daljnji kontakt, navođenje da su preporuke dostupne na zahtjev, da ste voljni potencijalnom poslodavcu detaljnije objasniti i prezentirati svoje kvalitete tijekom intervjua (razgovora za posao) i zahvalu na pažnji, na primjer:
U nadi da ćete moju molbu pozitivno riješiti, unaprijed se zahvaljujem,
Pozdrav
Na kraju zamolbu završavamo s nekim od uobičajenih završetaka pisanja poslovnog pisma: “S poštovanjem” ili “Srdačan pozdrav” i to će biti sasvim dovoljno da ostavite profesionalan i ljubazan dojam. Izraz “S poštovanjem” je više zastupljen na našem području, dok za “Srdačan pozdrav” možemo reći da se više koristi kada poznajemo osobu kojoj pišemo dopis.
Ne zaboravite uvijek iza staviti zarez, jer završavate sa svojim imenom i prezimenom, ne pozdravom, na primjer:
S poštovanjem,
ili
Srdačan pozdrav,
Potpis
Jasan i čitak potpis osobe koja podnosi zamolbu. Potpis se nalazi u donjem desnom kutu i potpisujemo se punim imenom i prezimenom osim ako podnositelj zamolbe nije doktor znanosti – potpisi doktora mogu biti skraćeni, inicijali ili potpis koji je jedinstven samo toj osobi.
Primjer potpisa osobe bez titule:
Ivana Horvat
Primjer potpisa osobe s titulom:
prof. dr. sc. Ivana Horvat
Mjesto i vrijeme pisanja zamolbe
Pri kraju svoje zamolbe obavezno navedite mjesto i datum pisanja zamolbe, na primjer:
Zagreb, 25. siječnja 2020. godine
Prilozi
Ispod mjesta i vremena pisanja svoje zamolbe u obliku popisu navedite sve dokumente koje prilažete (šaljete) uz zamolbu. Ako se radi samo o životopisu, onda dolje pišete:
Prilozi:
- Životopis
Ako šaljete i dodatne priloge, kao što su potvrda o nekažnjavanju, svjedodžba o završenom školovanju i slično, u tom slučaju navedite sve:
Prilozi:
- Životopis
- Potvrda o nekažnjavanju
- Svjedodžba o završenom školovanju
Primjer zamolbe za posao
Ivana Horvat
Čakovečka 110
10 000 Zagreb
E-mail: [email protected]
Telefon: 01/123-4567
Mobitel: 099/123-4567Naziv tvrtke
Adresa tvrtke
Osoba kojoj se upućuje
(voditelj kadrovskih poslova)
PREDMET: Zamolba za posao
Poštovani,
S obzirom na to da svojim iskustvom, kvalifikacijama i sposobnostima udovoljavam navedenim zahtjevima raspisanim u natječaju za radno mjesto suradnika u marketingu objavljeno na web stranici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, dana 24. siječnja 2020. godine, ovim putem vam upućujem zamolbu za posao za spomenuto radno mjesto.
Diplomirana sam ekonomistica s iskustvom u radu na promotivnim aktivnostima u agenciji Dots, a posebno bih istaknula rad na promociji novog proizvoda tvrtke Točkica za područje Zagrebačke županije.
Kao aktivna tražiteljica posla u želji za napredovanjem, težim edukacijama, novim izazovima, znanjima i vještinama. S obzirom na to da je vaša tvrtka poznata po ulaganju u edukaciju kadra, rado bih postala članicom već dobro formiranog kolektiva ukoliko se otvori radno mjesto koje bi svojim znanjem i iskustvom mogla upotpuniti.
Sve detaljne informacije o svom obrazovanju i radnom iskustvu na poslovima marketinškog stručnjaka i suradnika u marketingu prilažem u životopisu, a preporuke i detalje ću rado interpretirati na razgovoru za posao.
Zahvaljujem Vam na vremenu i srdačno Vas pozdravljam,
S poštovanjem,
Ivana Horvat
Zagreb, 25. siječnja 2020. godine
Prilozi:
- Životopis
- Preslika uvjerenja o završenom školovanju
- Preslika uvjerenja o završenom tečaju za online marketing
- Uvjerenje o nekažnjavanju
Savršena zamolba za posao
Ponavljamo, zamolba za posao je kratak tekst s kojim se ukratko predstavljate potencijalnom poslodavcu, ističete svoje osobine, iskustva i vještine koje su važne za radno mjesto za koje se prijavljujete. Svaka zamolba mora biti prilagođena određenoj vrsti posla i tvrtki kojoj šaljete.
Ako ste tek završili srednju školu ili fakultet, fokusirajte se na dostignuća i znanja koje ste stekli tijekom školovanja. Ako je važno za radno mjesto za koje se prijavljujete, naglasite i svoje izvannastavne aktivnosti te osobine. Nemate radnog iskustva, stoga je važno staviti fokus na ono što imate. Dugogodišnja praksa je dokazala da poslodavci (u većini slučajeva) cijene želju za učenjem i proaktivnost, neprestano ulaganje u vlastite vještine i znanja te spremnost na edukacije i promjene.
Ako ipak imate višegodišnje radno iskustvo u poslu za koje se radno mjesto prijavljujete, istaknite svoju sposobnost, osobine, radne obaveze, postignuća na prethodnim i dosadašnjim poslovima. Ako ste imali iskustvo s rukovodećim pozicijama u sektoru, spomenite i to (odnosi se na ono vrijeme kad je vaš nadređeni/poslovođa bio na bolovanju, pa ste mu “uskočili” i radili posao umjesto njega)
Imajte na umu da zamolba za posao ne smije biti duža od jedne A4 stranice i trebala bi pružiti precizne i točne informacije zašto smatrate da ste pravi kandidat za posao. Pišite gramatički ispravno (ako niste sigurni, provjerite tekst na ispravi.me), u skladu s pravilima ispravne i profesionalne poslovne komunikacije (profesionalan, bez moljenja i negativnosti), a čitav tekst jednostavan za čitanje.
Ako zamolbu za posao i životopis šaljete poštom, isprintajte ih na običnom, bijelom A4 papiru.
Otvorena zamolba za posao
Cilj slanja otvorenih zamolbi za posao je kontaktiranje poslodavca koji trenutno ne zapošljava (nema raspisan natječaj) za radno mjesto za koje bi vi mogli konkurirati. Dajete im do znanja da ste zainteresirani za rad u njihovoj tvrtki i da mogu računati na vas kad budu imali potrebu za osobom s vašim iskustvom. Tržište rada se stalno mijenja. Neka tvrtka trenutno možda ne traži nove radnike, no sutra će im već netko hitno trebati.
Iako se naziva “otvorena zamolba”, ono na što se fokusirate prilikom prijavljivanja za radno mjesto za koje nije raspisan natječaj je životopis. To je ono što će vašeg potencijalnog poslodavca zanimati. Prvo što će u ruku uzeti je životopis kako bi provjerio vaše iskustvo i možete li brzo zamijeniti osobu čije je radno mjesto upražnjeno.
Ako tvrtka ima smjernice i upute za prijavljivanje za posao (slanje otvorenih zamolbi), pratite ih! Napravite istraživanje – što je to što ih privlači? Koji im je cilj? Kakve radnike zapošljavaju? Istaknite sva vaša važna iskustva u životopisu, a zamolbu, u ovom slučaju, napišite kratko i jasno, s osnovnim elementima koje jedan uobičajen dopis ima.
Ako otvorenu zamolbu šaljete e-mailom, napišite i kratak tekst u e-mailu u kojem ćete kratko navesti zbog čega ih kontaktirate, po čemu se ističete i kako biste voljeli da vas kontaktiraju u trenutku kad budu tražili radnika za radno mjesto koje odgovara vašem profilu.
Otvorena zamolba se ne razlikuje puno od klasične zamolbe za posao osim u uvodnom dijelu zamolbe. Ovdje ne ističete na koji se natječaj “javljate” jer ga nema. Sve ostalo možete ostaviti nepromijenjeno, ali svakako prilagodite zamolbu tvrtki kojoj upućujete.
Napominjemo, ono što je najvažnije prilikom slanja otvorene zamolbe za posao je životopis. Potrudite se i pregledno i jasno prikažite potencijalnom poslodavcu svoje radno iskustvo – ovdje možete provjeriti kako napisati dobar životopis.
S obzirom na to da većina tvrtki ima stroga pravila pri zapošljavanju koji uključuje rigidan proces, slanje otvorenih zamolbi nije idealan način traženja posla u velikim tvrtkama. No, to ne znači da vaš trud neće nekad uroditi plodom. Samo imajte na umu da ovo nije karakterističan i najidealniji način traženja posla tako da se ne razočarate ako ne dobijete odgovor.
Svakako postoji bolji način za iskazivanje interesa za rad u velikoj tvrtki, a to je provjera imaju li na svojoj web stranici obrazac za slanje otvorene zamolbe koje čuvaju u svojoj bazi ili kontaktirajte agencije za zapošljavanje (popis agencija za zapošljavanje se nalazi ovdje). Velike tvrtke i organizacije najčešće na ovaj način traže svoje zaposlenike.
Male i srednje tvrtke imaju kraće i izravne puteve prosljeđivanja dokumentacije pa je veća vjerojatnost da će vaša otvorena zamolba biti primijećena.
Primjer otvorene zamolbe za posao
Ivana Horvat
Čakovečka 110
10 000 Zagreb
E-mail: [email protected]
Telefon: 01/123-4567
Mobitel: 099/123-4567Naziv tvrtke
Adresa tvrtke
Osoba kojoj se upućuje
(voditelj kadrovskih poslova)PREDMET: Otvorena zamolba za posao
Poštovani,
S obzirom na to da ćete u budućnosti tražiti radnike na mjesto suradnika u marketingu u Vašoj tvrtki, željela bih Vam se predstaviti. Po zanimanju sam diplomirana ekonomistica s višegodišnjim iskustvom u radu na poslovima osmišljenja promotivne strategije te sam radila u tvrtki Dots kao pripravnica na stručnom osposobljavanju. Trenutno sam zaposlena u tvrtki Točka u Zagrebu, gdje radim na promotivnoj strategiji za novi proizvod. U radu sam vrlo pažljiva, precizna i strpljiva.
Komunikativna sam osoba, stoga sam često radila i na rješavanju raznih sporova u tvrtki te razne zadatke koji su vezani uz komunikaciju s poslovnim suradnicima i zaposlenicima s čime izravno pomažem zadovoljstvu zaposlenika, ali i svojih nadređenih. Svojim iskustvom i idejama sam uvelike doprinijela modernizaciji promotivnih strategija i izradi aplikacija za što sam bila posebno nagrađena. Poznajem sve postupke u odnosima i radu u timu i sve vrste informatičkog poslovanja te izradu mjesečnih i godišnjih izvješća.
Kao aktivna tražiteljica posla u želji za napredovanjem, težim edukacijama, novim izazovima, znanjima i vještinama. S obzirom na to da je vaša tvrtka poznata po ulaganju u edukaciju kadra, rado bih postala članicom već dobro formiranog kolektiva ukoliko se otvori radno mjesto koje bi svojim znanjem i iskustvom mogla upotpuniti.
Sve detaljne informacije o svom obrazovanju i radnom iskustvu na poslovima marketinškog stručnjaka i suradnika u marketingu prilažem u životopisu, a preporuke i detalje ću rado interpretirati na razgovoru za posao.
Zahvaljujem Vam na vremenu i srdačno Vas pozdravljam,
S poštovanjem,
Ivana Horvat
Zagreb, 25. siječnja 2020. godine
Prilozi:
- Životopis
Iako mnogi poslodavci ne vole one koji bez poziva i osobno donose svoje zamolbe za posao i životopise (nazivaju ih “padobrancima”), a vi svakako to želite učiniti, obavezno se pripremite. Imajte sa sobom životopis i zamolbu za posao, iskoristite ono što vam se nudi, budite ljubazni i profesionalni jer nekad je dovoljno biti “na pravom mjestu u pravo vrijeme”.
Sretno s traženjem posla!
Foto: bikeriderlondon/Shutterstock