Pronašli ste zanimljiv oglas za posao koji savršeno odgovara vašim željama i kvalifikacijama, napisali ste kvalitetan životopis, upotpunili ga jednako dobrom molbom za posao ili motivacijskim pismom, a onda ste zahvaljujući tome dobili i poziv na razgovor za posao – posljednji korak na putu do vašeg posla iz snova, ili barem onoga koji vam je prijeko potreban kako biste mogli plaćati račune dok ne pronađete nešto bolje.
Iako je to ono što ste htjeli dobiti i s nestrpljenjem ste ga očekivali, poziv na razgovor za posao zna izazvati popriličan stres. Pogotovo ako uzmete u obzir činjenicu da imate samo jednu priliku da ostavite izvrstan dojam na osobu koju do tog trenutka, najvjerojatnije, nikada u životu niste vidjeli.
Kako biste ostavili najbolji mogući dojam donosimo vam nekoliko savjeta o tome kako se pripremiti za intervju, što odjenuti i koja su najčešća pitanja koja poslodavci ili ispitivači postavljaju kandidatima.
Kako se pripremiti za razgovor za posao
Ako se prije samog intervjua ili razgovora za posao dobro pripremite, sigurno ćete imati više samopouzdanja i svojim ćete nastupom ostaviti bolji utisak na poslodavca ili ispitivača. Evo kako se što bolje pripremiti za razgovor za posao.
Iako se nekima to možda čini nevažnim, noć prije razgovora za posao trebali biste se dobro naspavati. Važno je da budete svježi i odmorni kako biste se lakše mogli koncentrirati na pitanja koja će vam postavljati, a o kojima ćemo detaljnije pisati u sljedećem dijelu teksta.
Kašnjenje nije prihvatljivo ni inače u životu, a još manje kada idete na razgovor za posao jer tako šaljete negativnu poruku poslodavcu. Zbog toga vam preporučujemo da istražite mjesto na kojem će se održati intervju s kandidatima i saznate postoji li u blizini parking, na koji točno ulaz trebate ići, kome se trebate obratiti jednom kada dođete na to mjesto itd. Bilo bi dobro da ne čekate posljednji trenutak da krenete do odredišta jer nikada ne znate hoćete li upasti u gužvu ili se suočiti s nečim drugim što bi vas moglo usporiti.
Poslodavac će tijekom razgovora vjerojatno htjeti doznati više detalja o onome što ste naveli u svom životopisu, zato prije intervjua još jednom dobro proučite što ste sve napisali kako se ne bi dogodilo da zaboravite na neke stvari iz životopisa. Ako vam se to dogodi, ostavit ćete loš dojam i pobuditi sumnju da niste previše zainteresirani za posao.
Kako biste što bolje razumjeli potrebe poslodavca i bili u prednosti pred drugim kandidatima, preporučujemo vam da prije razgovora za posao saznate što više informacija o tvrtki i proizvodima ili uslugama koje nude te o konkurenciji i tržištu na kojem posluju. Najjednostavniji način da dođete do korisnih informacija je web stranica tvrtke, a odlično bi bilo i kada biste mogli porazgovarati s nekim od njihovih zaposlenika.
Budući da neverbalna komunikacija ima prevlast nad verbalnom kada je u pitanju formiranje mišljenja o nekoj osobi, važno je da na razgovor dođete uredni i da tijekom razgovora budete energični, optimistični i nasmiješeni. Naravno, sve u granicama normale i bez pretjerivanja. Također je važno da sugovornika gledate u oči, jer ako izbjegavate kontakt očima mogli biste ostaviti dojam da nešto skrivate ili ne govorite istinu.
Nemojte biti preopširni kada odgovarate na postavljena pitanja, ali isto tako nemojte nuditi tek šture odgovore – pronađite pravu mjeru. Budite dovoljno jasni, glasni i nemojte mrmljati sebi u bradu.
Ponekad zbog treme i straha zaboravimo na neke osnovne stvari kao što su predstavljanje, rukovanje i imena ispitivača. Ako imate problem s pamćenjem imena, kada vam se poslodavac ili ispitivač predstavi, naglas ponovite njegovo ime kako biste ga lakše upamtili, npr. „Gospodine Kovač drago mi je, ja sam Petra!”
Prije razgovora za posao isključite mobitel, nemojte žvakati žvakaću gumu i nemojte se koristiti poštapalicama ili žargonom dok odgovarate na postavljena pitanja.
Najčešća pitanja na razgovoru za posao
Želje i potrebe poslodavaca razlikuju se ovisno o industriji i prirodi posla pa je logično da ne postoji nekakav univerzalan i potpun popis pitanja s kojima biste se mogli suočiti na razgovoru za posao za koji ste se prijavili. Međutim, postoje pitanja koja se ponavljaju na intervjuima i neka od njih će vam sigurno biti postavljena.
Koja su to najčešća pitanja na intervjuu ili razgovoru za posao i kako odgovoriti na neka od njih, saznajte u nastavku.
Recite nešto o sebi
Svaki razgovor za posao uglavnom započinje upravo ovim pitanjem. Iako ono na prvu izgleda jednostavnije nego sva ostala pitanja koja će vam postaviti, prvi dojam je najvažniji i stoga je jako bitno da pripremite dobar odgovor. Ovo pitanje je prilika da u kratkim crtama kažete nešto više o svom obrazovanju, dosadašnjem radnom iskustvu i stvarima koje volite raditi u slobodno vrijeme, a imaju nekakvu poveznicu s poslom koji nastojite dobiti. Potrudite se da vaš odgovor na ovo pitanje ne traje dulje od pet minuta i nemojte previše ići u detalje jer će vas očekuje još pitanja.
Mislite li da bi vam nedostatak iskustva mogao predstavljati problem
U slučaju da imate malo konkretnog radnog iskustva, ili ga nemate uopće, postoji velika vjerojatnost da će vam biti postavljeno ovakvo pitanje. Poslodavce zanima razumijete li uopće što vas očekuje na poslu za koji ste se prijavili pa ako imate iskustva u sličnim područjima možete to istaknuti i navesti konkretne primjere. Ako zaista nemate baš nikakvog radnog iskustva, naglasite kako posjedujete snažno teorijsko znanje i da ste se istražujući rad tvrtke u kojoj želite raditi uvjerili da možete brzo savladati načine rada i primijeniti znanje koje posjedujete.
Što nam vi možete ponuditi, a ostali kandidati to možda nemaju ili zašto bismo trebali zaposliti baš vas
Od vas se očekuje da pokažete po čemu ste posebni i koje su vaše najznačajnije prednosti u odnosu na druge kandidate. Kako biste to lakše i uspješnije napravili, proučite opis posla iz oglasa na koji ste se prijavili i na osnovu toga formirajte svoj odgovor. Također, možete odgovoriti da vjerojatno postoji puno kandidata s vještinama koje su slične vašima, ali da kod vas one čine jedinstvenu kombinaciju koja će budućem poslodavcu zasigurno koristiti. Najbolje bi bilo da tu izjavu potkrijepite primjerom iz svoje dosadašnje karijere kako bi potencijalnom poslodavcu bilo jasno na koji su način vaše vještine i znanje donijeli korist tvrtki za koju ste prethodno radili.
Gdje se vidite za pet godina
Ovo je zapravo pitanje pomoću kojeg poslodavac pokušava saznati uklapate li se u njegovu tvrtku i jeste li baš vi najbolja osoba za njihovo poslovno okruženje. Kako biste se predstavili u najboljem svjetlu, ključno je da znate što točno želite od svoje karijere i kako te svoje želje i planove možete na najbolji način iskoristiti u tvrtki na čiji ste se oglas javili. Svakako biste trebali izraziti želju za napredovanjem, ali morate to oprezno sročiti kako ne biste ispali arogantni, osobito ako se osoba koja razgovara s vama nalazi na poziciji na kojoj vi želite biti za pet godina.
Što mislite o bivšem šefu
Oni koji su imali odlične šefove neće imati nikakvih problema odgovoriti na ovo pitanje, dok bi oni koji su, prema svom mišljenju, imali loše šefove mogli doći u napast da postanu previše subjektivni i odu u potpuno krivom smjeru. Čak i ako ste imali najgoreg šefa na svijetu, ne biste ga trebali kritizirati i pričati loše o njemu. Pogotovo ne pred osobom za koju postoji mogućnost da postane vaš novi šef. Pokažite svoju profesionalnost i pojasnite kako je između vas i bivšeg šefa uvijek postojalo uzajamno poštovanje i zajednička želja da unaprijedite posao, iako se vaša mišljenja nisu baš svaki put poklapala. Ako ispitivači budu inzistirali na tome da iznesete svoje osobno mišljenje o šefu kao osobi, uvijek možete reći da je komunikacija koju ste imali s njim uvijek bila strogo poslovna i da stoga ne raspolažete informacijama prema kojima biste mogli iznijeti nekakvo subjektivno mišljenje o njemu.
Zašto ste napustili (ili namjeravate napustiti) bivši posao
Možete odgovoriti kako se kod vas javila potreba za stjecanjem novih iskustava te većim mogućnostima profesionalnog razvoja i napredovanja, a to na prethodnom radnom mjestu nije bilo moguće. Kao što smo spomenuli kod prethodnog pitanja, nemojte pričati loše o prethodnom poslodavcu.
Koje su vaše prednosti ili vrline
Ovdje nije potrebno pretjerano filozofirati, u oglasima za posao uglavnom je naglašeno što se očekuje od kandidata pa u skladu s tim možete izdvojiti vaše vrline i prednosti koje su u skladu s pozicijom na koju se javljate i za koje je očito da bi mogle koristiti potencijalnom poslodavcu.
Koje su vaše mane ili slabe strane
Ovo je pitanje zbog kojeg većina kandidata strepi jer ne znaju što navesti, a da to ne umanji njihovu šansu da na kraju dobiju posao. S obzirom na to da nitko neće angažirati kandidata koji ima određenu slabost ili manu koja bi mogla utjecati na posao, preporučuje se da prilikom odgovora na ovo pitanje spomenete neku manu ili slabost koju je moguće savladati i istaknete da već radite na tome. Na primjer, možete reći da vaše poznavanje određenog stranog jezika nije na zavidnoj razini, ali da pohađate tečaj kako biste unaprijedili svoje znanje.Odgovori koje nikako ne biste trebali ponuditi na ovo pitanje su to da nemate nikakvih slabosti (jer nitko nije savršen) ili nekakve izlizane rečenice, poput one da je vaša mana to što volite previše raditi.
Jeste li skloni provjeravati službeni mobitel i mailove dok ste na godišnjem odmoru
Ako u budućnosti ne želite provoditi godišnje odmore obavljajući poslovne razgovore i odgovarajući na mailove, budite pažljivi s odgovorom na ovakvo pitanje. Možda bi najbolje bilo da odgovorite kako to do sada niste prakticirali jer prije odlaska na godišnji uvijek obavite sve što je potrebno i pobrinete se da ne ostavljate zaostatke.
Smatrate li da ste prekvalificirani za ovaj posao
Prekvalificirani ste za posao za koji ste se prijavili, ali svjesno ste se odlučiti na takav korak jer je to ono što vam u tom trenutku više odgovara. No, poslodavac bi mogao pomisliti kako biste, u slučaju da zaposli baš vas, ubrzo mogli postati nezadovoljni i potražiti drugi posao. Kako biste ga uvjerili u suprotno, možete pojasniti poslodavcu da na papiru možda jeste prekvalificirani, ali da ste se odlučili na promjenu jer vas poslovi koje ste do sada radili više ne ispunjavaju.
Čini se da duže vrijeme niste bili zaposleni…
Poslodavac je iz vašeg životopisa shvatio da ste jedno vrijeme bili bez posla i mogao bi od vas tražiti objašnjenje kako bi procijenio jeste li možda malo ispali iz aktualnih događanja u industriji te kako bi saznao čime ste se bavili za to vrijeme. Ovo je vaša prilika da pokažete poslodavcu da niste sjedili skrštenih ruku. Ako ste za to vrijeme volontirali, pohađali edukacije, radionice, čitali stručnu literaturu, možda pokrenuli vlastiti blog, radili na poboljšanju određenih vještina itd., dajte to do znanja.
Kakva su vaša očekivanja kada je u pitanju plaća
Kako biste mogli ponuditi dobar odgovor na ovo pitanje prije razgovora za posao saznajte koliko iznosi prosječna plaća za radno mjesto za koje ste se prijavili. Izbjegavajte navođenje konkretnih iznosa, ako je to moguće, jer biste time mogli umanjiti šanse za pregovaranje ako dobijete posao. Nekad se dogodi da je okviran iznos plaće naveden u oglasu za posao pa možete reći da je to otprilike jednako onome što vi očekujete.
Evo još nekoliko pitanja koja bi vam mogla biti postavljena na razgovoru za posao:
- Kako ste saznali za ovaj posao i što znate o našoj tvrtki
- Što ste napravili kako biste dosadašnjim poslodavcima povećali prihode ili uštedjeli novac
- Za što ste točno bili zaduženi na prethodnom radnom mjestu
- Jeste li spremni preseliti se zbog posla
- Koje stvari biste prvo napravili da ste izvršni direktor ove tvrtke
- Što biste učinili da šef zatraži od vas da napravite nešto s čime se ne slažete
- Navedite svoje najveće postignuće
- Što biste sve napravili u prvih mjesec dana na novom poslu
- Jeste li nekada morali donijeti odluku, a da su vam nedostajale neke važnije informacije
- Navedite primjer kako ste učinkovito riješili neki problem na bivšem poslu
- Kako se nosite s kritikama
- Što smatrate svojim najvećih neuspjehom i jeste li naučili nešto iz toga
- Kada biste mogli promijeniti jednu stvar na svom bivšem poslu, što bi to bilo
- Opišite svoj poslovni stil
- Što bi za vas bio posao iz snova
- Tko je vaš uzor i zašto
- Radite li bolje samostalno, s jednim kolegom/kolegicom ili u timu
- Izdvojite najvažniju stvar koju ste naučiti tijekom obrazovanja, na poslu i u životu
Što odjenuti za intervju ili razgovor za posao
Izbor odjeće za intervju ovisit će o industriji i poziciju za koju ste se prijavili, ali generalno je važno da ste čisti, uredni i da izgledate profesionalno. Kako biste bili što opušteniji, svakako biste trebali odjenuti ono u čemu se osjećate ugodno. Stil i boje neka budu u skladu s vašom osobnošću, ali nemojte pretjerivati. Izbjegavajte komade odjeće koji upadaju u oči i veliku količinu nakita i modnih dodataka. Osim ako ste se prijavili za neki posao u modnoj industriji, radije se drži te klasike, umjesto da slijedite aktualne modne trendove. Također pripazite na to da vam je frizura uredna i da vam je obuća čista.
Kao što ne treba pretjerivati s različitim modnim dodacima i jarkim bojama, isto tako ne treba pretjerivati ni s parfemom, jer nemamo svi isti ukus pa snažni mirisi mogu ostaviti loš dojam na sugovornika i dekoncentrirati ga.
Što pitati poslodavca
Kako biste za kraj razgovora pokazali poslodavcu ili ispitivačima da ste jako zainteresirani za posao, važno je da i vi njima postavite nekoliko pitanja. Evo nekoliko prijedloga što ih možete pitati:
- Kako izgleda jedan tipičan dan na radnom mjestu za koje ste se prijavili
- Postoji li probni rok i koliko on traje (ako to nije navedeno u oglasu)
- Zbog čega je to radno mjesto slobodno
- Kakve planove tvrtka ima za sljedećih pet godina
- Postoji li mogućnost napredovanja
- Kada otprilike možete očekivati odluku o konačnom izboru
- Hoćete li dobiti obavijest neovisno o ishodu
Naravno, ovo su samo primjeri koji vam mogu poslužiti kao inspiracija. Predlažemo vam da pripremite barem četiri do pet pitanja, dio njih neka vam posluži za dobivanje više informacija o poslu za koji ste se prijavili, a drugi dio neka bude vezan uz kulturu i ciljeve tvrtke u kojoj želite raditi.
Foto: Jeanette Dietl