Proces traženja posla zna biti naporan i dugotrajan, što najbolje znaju oni koji se prijavljuju na desetine oglasa za posao i pritom ne dobiju povratnu informaciju od potencijalnih poslodavaca. Najčešći razlog za to je nekvalitetno napisan životopis.
Životopis je odskočna daska u poslovni svijet i vaš prvi doticaj s potencijalnim poslodavcem, a osim toga što predstavlja sažetak vašeg profesionalnog iskustva, kvalitetan životopis je također alat koji vam pomaže u tome da lakše dođete do željenog posla.
Istraživanje koje su proveli portali za traženje poslova ZipRecruiter i Monster pokazali su da su najbolji mjeseci za traženje novog posla siječanj i veljača – u siječnju se broj objavljenih oglasa za posao poveća za 15%. Razlog tome je činjenica da tvrtke početkom nove godine donose novi godišnji budžet pa se zbog toga povećava broj novootvorenih radnih mjesta.
No, iako je početak godine najbolje razdoblje za traženje novog posla, to ne znači da svoj idealan posao ne možete pronaći u bilo koje doba. Važno je dobro se pripremiti, odnosno napisati kvalitetan životopis kojim ćete se posebno istaknuti i zainteresirati potencijalnog poslodavca.
Bilo da ste u potrazi za prvim zaposlenjem ili već radite, ali želite promjenu i nešto bolje za sebe, donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam pomoći da kreirate kvalitetan životopis koji će povećati šanse da vas pozovu na intervju i dobijete željeni posao.
Kako napisati kvalitetan životopis
Životopis ili CV je sažeti tekst u kojem opisujemo svoja prethodna radna iskustva, postignuća na obrazovnom planu, specifične vještine, znanja i osobine koje su relevantne za posao za koji se prijavljujemo. Međutim, životopis nam nije potreban samo kada želimo pronaći novi posao, nužan je i ako se želimo prijaviti na bilo kakav drugi natječaj ili, na primjer, upisati se u školu ili na fakultet.
Oni koji su se već time pozabavili, znaju da nije jednostavno napisati dobar ili kvalitetan životopis. Prije nego krenemo sa savjetima o tome kako napisati životopis kojim ćete se izdvojiti od mnoštva drugih prijavljenih kandidata, razjasnit ćemo što to jedan životopis mora sadržavati.
Osnovni podaci koje obavezno trebate navesti u životopisu:
- osobne podatke i kontakt informacije (ime, prezime, datum rođenja, broj mobitela i e-mail adresu)
- radno iskustvo (naziv poslodavca, naziv i opis posla, datum početka i datum završetka obavljanja posla, poredano od novijeg prema starijem)
- podaci o formalnom obrazovanju (naziv studija ili srednje škole, naziv smjera, naziv titule stečene završetkom studija, godine početka i završetka studija ili školovanja)
- podaci o dodatnom obrazovanju (radionice, seminari i slične aktivnosti tijekom kojih ste pribavili certifikate)
- podaci o drugim oblicima iskustva (praksa, volonterstvo, projekti na kojima ste radili i slično)
- strani jezici i ostale vještine (Microsoft Office, Photoshop, WordPress itd., ovisno o tome što posjedujete i što se traži za određeni posao)
- hobiji (navedite samo one koji pridonose tome da poslodavac stekne bolju sliku o vama, odnosno da se uvjeri da ste vi idealan kandidat za upražnjeno radno mjesto)
- postignuća (neka to budu konkretne stvari, a ne nabrajanje ispraznih riječi – pokažite poslodavcu kako ste doprinijeli uspješnijem poslovanju tvrtki u kojima ste ranije radili)
Prilikom navođenja svih programa i stranih jezika kojima se služite, za svaki od njih dodajte i razinu znanja koju posjedujete, a ona može biti osnovna, srednja ili napredna. Na primjer, Word, PowerPoint i Excel (napredno), Photoshop (osnovno), engleski jezik (napredno), njemački jezik (osnovno) itd. Prilikom definiranja razine znanja za određenu stavku u životopisu, imajte na umu da poslodavci imaju pravo testirati vas, zato budite što objektivniji i nemojte pretjerivati.
U svom životopisu navedite sve radionice, edukacije, seminare i konferencije koje ste pohađali, a koje imaju veze s poslom za koji se prijavljujete. Tako ćete potencijalnom poslodavcu pokazati svoj interes za određeno područje, kao i to da ste spremni uložiti trud i vrijeme na dodatne edukacije te da pratite trendove u industriji. Ukratko, ovim ćete pokazati ono što poslodavci jako cijene, a to je motivacija.
Kao što smo već spomenuli, u životopisu možete navesti i svoj hobi ili više njih. Hobiji mogu otkriti puno toga o vama; područja koja vas zanimaju, stvari koje vas opuštaju i motiviraju te aktivnosti u koje ulažete svoje slobodno vrijeme i energiju. Sve navedeno, potencijalnom poslodavcu može reći dosta o vašem karakteru. Važno je imati na umu da prilikom spominjanja hobija birate one koji će pomoći u tome da osoba koja čita vaš životopis, stvori pozitivnu sliku o vama i iz navedenih aktivnosti stekne dojam da ste vi osoba koja bi se odlično uklopila u njihovo poslovno okruženje.
Kada smo definirali koje je sve podatke potrebno navesti u životopisu, vrijeme je da prijeđemo na sljedeće korake.
Osnovna i jedna od najvažnijih stvari kod pisanja životopisa je pismenost. Sve što napišete mora biti pravopisno i gramatički ispravno, a uz alate za provjeru teksta koji su dostupni online, ne postoje nikakva opravdanja za ovakve greške. Poslodavci životopise koji su nečitljivi te gramatički i pravopisno neispravni uopće neće uzimati u obzir.
Sljedeća važna stvar o kojoj morate misliti tijekom pisanja je struktura životopisa. Pravilo je da se podaci navode obrnuto kronološkim redom – od najnovijih prema starijima. Najprije se navodi radno iskustvo, zatim obrazovanje, vještine, hobiji itd. Važno je da je sve jasno odmah na prvi pogled, jer bi osoba koja čita životopis u suprotnom mogla odustati i jednostavno ga odbaciti prije nego što ga uopće pročita do kraja.
Prilikom pisanja važno je koristiti standardne, klasične fontove kao što su Times New Roman, Arial, Calibri i Verdana. Ako pak imate izrazitu želju da koristite neki drugi font koji nije toliko uobičajen, pripazite na to da je lako čitljiv i da ispravno prikazuje dijakritičke znakove (č, ć, đ, š i ž).
Koja je idealna dužina životopisa
Prema pravilu, životopis ne bi trebao biti duži od dvije stranice, osim ako imate deset ili više godina iskustva u poslu za koji se javljate, ili ako ste akademski i znanstveni djelatnici pa vaše iskustvo uključuje i veliki broj publikacija, razne licence itd.
Kao i inače u životu, i kod pisanja životopisa vrijedi ona “manje je više”, zato se danas idealnom dužinom smatra jedna stranica. Onima koji nemaju puno radnog iskustva, ili ga nemaju uopće, čak i ta jedna stranica se može činiti previše, dok postoje i oni kojima je ona “pretijesna” za sve ono što žele navesti u životopisu.
Ako vi spadate u ovu drugu skupinu, imajte na umu da životopis nije vaša autobiografija nego alat pomoću kojeg trebate doći do određenog posla. Zato je potrebno navesti isključivo informacije koje imaju veze s poslom za koji se prijavljujete. Sve ostalo je suvišno i može rezultirati time da ne prođete u sljedeći krug selekcijskog procesa.
Odličan primjer životopisa
Budući da forma i izgled životopisa ovise o industriji u kojoj želite raditi, mogli bismo do sutra nabrajati primjere kako bi trebao izgledati jedan odličan životopis. Općenito govoreći, odličan životopis bio bi onaj koji je prilagođen poslu za koji se prijavljujete i kvalifikacijama koje taj isti posao zahtjeva. Ne postoji univerzalna forma koja će odgovarati svim poslodavcima, zato je važno prije prijave na oglas personalizirati životopis kako biste određenom poslodavcu dali do znanja da ste detaljno pročitali oglas i da znate što se od vas očekuje.
Ako se svojim životopisom želite dodatno istaknuti, online postoji mnoštvo predložaka i alata za kreiranje životopisa koji će se svojim izgledom izdvajati iz gomile drugih. Jedan od takvih alata je i Canva koja ima ogroman broj predložaka za apsolutno sve što vam padne na pamet pa tako i za životopis. Odličan je izbor za one koji nemaju iskustva s nešto zahtjevnijim alatima za uređivanje – jednostavna je i brza pa je zato ponekad koriste i dizajneri.
Za više odličnih predložaka i primjera životopisa za različite industrije posjetite stranicu ResumeCoach.
Najčešće greške u pisanju životopisa
Kreativnost i autentičnost se svakako cijene, ali kao i u svemu drugom, i kod pisanja životopisa je važno pronaći pravu mjeru. U želji da svoj životopis učine vizualno što privlačnijim, mnogi znaju prijeći granicu.
Primjerice, ljudi najčešće znaju pretjerati kod oblikovanja teksta. Ako želite istaknuti određeni dio životopisa (osobne podatke, radno iskustvo, vještine i znanja) odlučite se za samo jednu opciju – kurziv, podebljavanje ili podcrtavanje. Izbjegavajte korištenje sve tri opcije istovremeno jer vaš životopis može izgledati nepregledno i konfuzno.
Jedna od možda najčešćih grešaka kad je pisanje životopisa u pitanju je – opširnost. Životopis bi trebao biti čitljiv i pregledan, a ako se pred osobama koje ga čitaju nađe ogromna količina teksta, oni bi mogli izgubiti interes za daljnjim čitanjem.
Prema nekim istraživanjima, osobama koje čitaju životopise potrebno je od 5 do 10 sekundi da odluče na kojoj će hrpi završiti životopis – zato budite koncizni i istaknite najbitnije informacije.
Još jedna od grešaka kojoj su neki skloni kada pišu životopis je ubacivanje izreka i citata. Izrekama i citatima nije mjesto u životopisu jer one ne govore ništa o vašim vještinama, znanju i kompetencijama za određeno radno mjesto.
Osim citata i izreka, bilo bi dobro izbjegavati neobične fontove, jarke boje i neprikladne i nekvalitetne fotografije.
Važno je pronaći ravnotežu između nestandardnih i onih standardnih formi životopisa koje mogu biti dosadne, a jedna od takvih je i Europass. Unatoč tome što je i dalje jako popularan, Europass vas neće izdvojiti iz gomile drugih kandidata jer je zbog velike količine informacija nepregledan, a samim time i neprivlačan za čitanje.
Iako se ne odnosi na samo pisanje, format u kojem spremate napisani životopis je također bitan. Kako biste pokazali profesionalnost i izbjegli neispravno prikazivanje vizuala te kaos u sadržaju unutar dokumenta, životopis pretvorite u pdf format. U tom slučaju ćete biti sigurni da će se sve prikazivati ispravno.
Prije nego pošaljete životopis, još jednom provjerite jesu li svi podaci koje ste naveli točni. Isto tako, redovito ažurirajte vaš životopis kako bi sadržavao sve vještine i znanja koje ste u međuvremenu stekli, a podatke koji su zastarjeli ili nepotrebni, uklonite.
Što ne treba napisati u životopisu
Ono što nikako ne biste trebali pisati u životopisu su netočne ili lažne informacije. Nemojte preuveličavati svoje vještine i postignuća jer bi vam se to moglo obiti o glavu kada dobijete poziv za razgovor i poslodavac shvati da niste bili iskreni. Čak i ako uspijete proći intervju, a debelo ste pretjerali sa svojim sposobnostima u životopisu, jednom kada krenete obavljati posao za koji ste se prijavili postat će jasno da ste se lažno predstavljali.
Što još ne treba pisati u životopisu:
- naziv radnog mjesta za koje se prijavljujete (osim ako je poslodavac raspisao natječaj za nekoliko različitih mjesta ili se od kandidata ne traži slanje motivacijskog pisma, u kojemu se inače navodi pozicija za koju se prijavljujete)
- radionice, seminare i konferencije koji nisu vezani uz posao na koji se prijavljujete (poslodavac bi zbog hrpe nepotrebnih informacija mogao odustati od čitanja vašeg životopisa),
- mjesto rođenja (mjesto rođenja, kao i adrese bivših poslodavaca, sveučilišta ili škole koju ste pohađali nisu podaci koji su bitni za vaš životopis, oni ne govore poslodavcu odgovarate li uvjetima koji su navedeni u oglasu i jeste li kvalitetan kandidat)
- broj stranica (s obzirom na to da se ne preporučuje imati životopis dulji od dvije stranice, njihovo numeriranje nije potrebno, jer teško da s tako malim brojem stranica može doći do zabune prilikom čitanja)
- linkove profila na društvenim mrežama (u nekim slučajevima se ipak preporučuje postaviti linkove vaših profila na društvenim mrežama, na primjer, ako se profesionalno bavite fotografijom i na društvenim mrežama dijelite svoje radove, a prijavili ste se za posao fotografa, onda je prihvatljivo linkati profile. No, ako na njima dijelite privatni sadržaj, neaktivni ste ili ste podesili da profili budu privatni, nema smisla da ih linkate)
- vaš potpis (nije potrebno potpisivati životopis)
Savršen CV
Ne postoji nekakva čarobna formula pomoću koje ćete kreirati savršen CV, ali postoje određena pravila koja treba slijediti prilikom kreiranja, i koja će vam pomoći da dođete jako blizu savršenstvu.
Kako biste dobili približno savršen CV, potrebno je pridržavati se sljedećeg:
- odaberite vizualno zanimljiv dizajn
- pazite da tekst bude gramatički i pravopisno ispravan
- naglasite dosadašnje rezultate i postignuća
- dobro posložite informacije – od najvažnijih prema onima koje su manje važne za posao na koji se prijavljujete
- ako se odlučite dodati fotografiju u CV, neka ona bude prikladna i visoke kvalitete
Kako bi vaš CV bio što kvalitetniji, poslužite se ključnim riječima iz oglasa za posao. Pažljivo proučite oglas za željeni posao, odnosno dobro pročitajte uvjete koji se traže od kandidata. Detaljno prođite kroz sve stavke iz oglasa i razmislite na koji ćete se način najbolje predstaviti. Zatim sve ono što posjedujete i znate, navedite u CV-u. U nekim slučajevima ćete moći koristiti doslovno iste riječi, a nekad će biti potrebno malo ih prilagoditi. Na ovaj način ćete pokazati da očito zadovoljavate propisane kriterije.
Ako ste se pobrinuli da je vaš CV jasan, pregledan, kratak, lijepo strukturiran, zanimljivog dizajna te gramatički i pravopisno ispravan, sigurni smo da poziv za razgovor neće izostati. Na vama je samo da se što bolje pripremite za intervju i poslodavcu dodatno date do znanja da ste baš vi osoba koju traži!
Foto: Goodluz/Shutterstock
Odgovori